امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 3.07
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چهارشنبه سوری و شهرسازی!
(۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۸:۵۴ عصر)محمد مهربون نوشته است:
من به دولت کاری ندارم
فقط میگم که نیروی انتظامی چه کسی بهش بگه و چه کسی بهش نگه وظیفه اش نظم بخشیدن به فضای جامعه هست (خودم در نیروی انتظامی خدمت کردم) فکر میکنم واضح باشه
اینی که تبلیغات میکنن که برگزار نشه، خب منم باشم همچین کاری میکنم!!! چیزی که جز اسیب نداره و خونواده ها خیلیاشون جرات خارج شدن از خونه رو ندارن و ناله و نفرین میکنن ، شما باشید چی میکنید!؟!؟
نفس اینکه یک جشنی باشه برای ورود به سال جدید خیلی خوب هست، اما با این شیوه خیر! بسیار هم کار نابجا و مضری برای جامعه به حساب میاد.
بعضی جاها شبیه میدون جنگ میشه!! به این نمیگن خوشحالی، چیز دیگه ای میگن
در باره پارک آب و آتش هم نمیخوام مصداقی حرفی بزنم، نظرم رو کلی گفتم که اگه چیزی با فرهنگ کلی جامعه در تعارض باشه خیلی پسندیده نیست، دیگه حالا این موضوع و سایر موضوعات مشابه در این دایره جمع میشن یا نه بر عهده تک تک افراد جامعه هست.

حرف شما کاملا درست و منطقیه .......در ضمن منم توی کلانتری و مهم ترین بخش نیروی انتظامی که از نزدیک با مردم سر و کار داره خدمت کردم مهندس:)
با این دیدگاه و تفکر ....هیچ راهی نیست جز از بین بردن این سنت و فرهنگ .....چرا؟ چون آتیش بازی و میدون جنگ راه انداختن میشه ضرر و زیان و آسیب و ..........جمع شدن دور هم توی یه مکان خاص و آب یا آتیش بازی کردن هم میشه تعارض با فرهنگ جامعه و شان و شئونات جامعه ... در یه صورت فقط میشه .....اونم اینکه بگیم خانوما جدا .....آقایانوم جدا.....یا اینکه بگیم خانم ها کلا ممنوع و فقط آقایون برن آتیش بازی ....که اینم یه جورایی میشه توهین به شعور بعضی آدم ها ......پس بی خیال این فرهنگ .......خب با این دیدگاه ....دولتم حق داره که این فرهنگ رو در کل زیر خاک کنه و خداحافظ........ مثل سنت های دیگه ....ازقبیل سپندار مزگان و خیلی سنت های 2500 ساله دیگه

اگه بخوایم به ریشه این مراسم برگردیم .......از قول یکی از نمایندگان مجلس: ايرانيان جشنی به نام گهن بار داشتند که اکنون هم زرتشتيان آن را برگزار می‌کنند. پنج روز مانده به سال نو در نيايشگاه های نزديک خانه و يا در خانه خودشان جمع می‌شدند و آتشی که در خانه فراهم کرده را فروزانتر می‌کردند. چون در باور سنتی آنها روان و فروه درگذشتگان بايد از بالا به پايين بيايند و با اين آتش راهنماييشان می‌کنند. پيش از آن هم خانه تکانی انجام داده‌اند چون قرار است اين ميهمانان با آنها باشند. بعد ازاين پنج روز در سپيده دم روز آغاز نوروز، اين آتش را به بالای بلندی‌ها مانند پشت بام خانه می‌بردند و روشن می‌کردند تا روان و فروه درگذشتگان را بدرقه کنند.»

با ورود اسلام به ايران، جشن «گهن بار پنجه» شکل ديگری به خود گرفت و دليلش اين بود که ايرانيان تازه مسلمان شده می‌خواستند هنوز آداب کهن خود را انجام دهند.
حکومت‌های اوليه اسلامی يعنی حکومت‌های اموی و عباسی نمی‌گذاشتند اين جشن انجام شود. ايرانيانی که آن زمان مسلمان شده بودند فکر تازه ای کردند برای اين که به حکومت‌ها بقبولانند اين جشن می‌تواند جشن اسلامی هم باشد. ايرانيان متوجه شدند برخی اقوام عرب روز چهارشنبه را نحس می‌دانند، پس اين مسئله را مطرح کردند که ما آتشی روشن می‌کنيم تا نحسی چهارشنبه را در سال آينده از بين برده باشيم.»
محض اطلاع
:D:D:D
آخرین ارسال های من :

[تصویر:  7t5vft1gcxenjxsyw7b6.png]
پاسخ
 سپاس شده توسط ایلیا ، kasrak ، Saeedm ، shokri

پیام‌های داخل این موضوع
چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط kasrak - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۱۲:۳۲ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط .Utopia - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۱:۲۷ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط kasrak - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۱:۴۲ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط 0RKIDEH - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۱:۵۶ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط kasrak - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۳:۰۶ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط amir_33 - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۵:۵۳ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط ایلیا - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۶:۱۹ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط somita - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۶:۴۱ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط ایلیا - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۷:۵۶ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط Sadeghpour - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۸:۲۲ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط ایلیا - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۸:۳۳ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط Sadeghpour - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۸:۴۶ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط ایلیا - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۸:۵۴ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط Sadeghpour - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۹:۰۶ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط ایلیا - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۹:۱۹ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط Sadeghpour - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۹:۴۱ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط .Utopia - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۹:۴۶ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط Sadeghpour - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۱۰:۰۶ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط kasrak - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۱۰:۱۶ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط 0RKIDEH - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۱۱:۱۴ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط Vasta - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۱۱:۲۷ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط 0RKIDEH - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۱۱:۳۳ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط alireza - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۱۱:۳۹ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط 0RKIDEH - ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۱۱:۴۰ عصر
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۲-۲۴، ۱۲:۴۰ صبح
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط kasrak - ۱۳۹۳-۱۲-۲۵، ۱۰:۲۷ صبح
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط kasrak - ۱۳۹۳-۱۲-۲۵، ۱۰:۲۸ صبح
RE: چهارشنبه سوری و شهرسازی! - توسط Brightness - ۱۳۹۳-۱۲-۲۵، ۰۱:۴۹ عصر

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فرهنگ لغت شهرسازی و معماری==> حرف س ش FaTyJo0oN 149 46,411 ۱۳۹۱-۹-۲۷، ۰۷:۴۶ صبح
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  شهرسازی مدرن ماراویا 0 2,359 ۱۳۹۱-۹-۲، ۰۳:۳۰ عصر
آخرین ارسال: ماراویا
Photo شهرسازی فریمان davinchi 0 1,420 ۱۳۹۱-۸-۱۹، ۱۱:۰۱ صبح
آخرین ارسال: davinchi
  رشته مدیریت ساخت و پروژه در پروژه های شهرسازی؟؟؟؟ shaghayegh.j 4 3,030 ۱۳۹۱-۶-۲۱، ۰۴:۱۴ صبح
آخرین ارسال: saminta
  نظر شما: راهکارهای مدیریت شهری و شهرسازی برای کاهش ترافیک بهشت زهرا درآخرسال 0RKIDEH 3 3,389 ۱۳۹۱-۶-۱، ۰۸:۵۹ صبح
آخرین ارسال: 0RKIDEH
  معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟ alireza 14 11,493 ۱۳۹۱-۵-۳۱، ۱۰:۱۸ عصر
آخرین ارسال: sundra
Thumbs Up نخستین دانشجوی فوق دکتری شهرسازی کشور فارغ‌التحصیل شد lili_lovely 2 2,390 ۱۳۹۱-۴-۲۸، ۱۲:۲۰ عصر
آخرین ارسال: seywan_kurd
  دوستان در معرفی رشته شهرسازی کمک کنید! Mohsenurbanism 9 5,983 ۱۳۹۱-۴-۲۸، ۱۲:۵۷ صبح
آخرین ارسال: پریوش
  نظر شما***نقش شهرسازی در برگزاری بهتر نمایشگاه کتاب 0RKIDEH 3 2,179 ۱۳۹۱-۲-۱۵، ۰۲:۲۸ عصر
آخرین ارسال: 0RKIDEH
  شهرسازی به روش خانه های کوهستانی saeiideh 0 1,196 ۱۳۹۰-۱۱-۱۹، ۰۳:۵۰ عصر
آخرین ارسال: saeiideh

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان