امتیاز موضوع:
  • 28 رأی - میانگین امتیازات: 2.89
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
سلام به همه شما اعضای خوب ایران شهرساز

تابستان گذشته به صورت ناگهانی بعد از چند سال صحبت هایی مطرح شد که در آن خبر از ندادن پروانه اشتغال به کار به مهندسین ناپیوسته علمی-کاربردی معماری و تکنولوژی معماری با کد اصلی(کد100)می داد.متاسفانه این شایعات مصادف با برگزاری آزمون نظام مهندسی ساختمان در شهریور ماه 90 بود.شایعاتی که بعدها به حقیقت تبدیل شدو باعث به وجود آوردن استرس فراوان و ایجاد شبهه و برگزاری اعتراضات سراسری در بین دانش آموختگان این رشته ها شد.

بالاخره دفتر نظام مهندسی وزارت راه و شهرسازی در تصمیم شماره 90/430/64834 مورخ 90/06/16 تیر خلاص را بر قلب دانش آموختگان این رشته ها زد و خبر از عدم دادن پروانه اشتغال به کار با کد اصلی داد. همزمان با اعلام چراغ خاموش این تصمیم موج عظیمی از اعتراضات به این تصمیم برگزار شد،و حتی کار تا جایی پیش رفت که نمایندگان چند شهر مثل تبریز با فرستادن نامه به نیکزاد خواستارحل این عمل غیرقانونی شدند و حتی وی را تهدید به استیضاح نمودند. پس از چندی همه چیز برگشت و خبر از حل این مشکل داد.

اما متاسفانه با برگزاری آزمون نظام مهندسی که به خاطر ادغام وزارتخانه های راه و مسکن و شهرسازی به تعویق افتاده بود(آذر ماه 90)پس از اعلام نتایج تاسف بار و خالی از هر گونه منطق در تصحیح اوراق،علیرغم نپذیرفته شدن خیل عظیمی از داوطلبان معماری،باز آنهایی هم که پذیرفته شده بودند و به دنبال گرفتن پروانه کار خود بودند متوجه شدند که وزارت راه و شهرسازی پروانه آنها را با کد 120(مرتبط و نه اصلی) صادر کرده است. یعنی هیچ... .

اما باز هم در طی 2 هفته گذشته نیز دوستان از گرفتن پروانه مرتبط خودداری کرده و بر مواضع قبلی خود استوار بوده اند.بر خلاف بند 38 وجدول یک آخرین مصوبات کمیسیون ماده7 نظام مهندسی و کنترل ساختمان،بخشنامه شماره49383/430 مورخ 88/09/22 که در آن صدور پروانه با کد اصلی به دانش آموختگان این رشته(ناپیوسته علمی-کاربردی معاری) تعلق می گرفت، وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده که بر خلاف قانون یاد شده کد 120(کد مرتبط)غیر قابل ارتقاء به این خیل عظیم فارغ التحصیلان تعلق می گیرد.

این عمل بر خلاف ماده 6و7 قانون یاد شده و موارد 44و45 آیین نامه اجرایی آن و مصوبات کمیسون ماده 7(بخشنامه شماره49383/430 مورخ 29/09/88) صورت گرفته است.وزارت راه وشهرسازی نیز برای سرپوش گذاشتن بر عمل غیرقانونی خودشماره عضویت اصلی این گروه را ابطال کرده و پروانه اشتغال به کار این گروه رابرخلاف ماده 25 همان قانون و آیین نامه اجرایی در ماده 50 با کد مرتبط صادر نموده است.

لازم به ذکر است که اکثر دانش آموختگان این رشته،فارغ التحصیلان در بین سالهای 86-80 بوده اند که قبولی در آزمون کاردانی به کارشناسی در آن زمان رویای خیلی از آنان بود.کسانی که با رتبه های تک رقمی در دانشگاههایی مثل بوعلی سینای همدان،شهید رجایی تهران،سنندج،زنجان و .... پذیرفته شده بودند و حالا باید پشت در خانه اصلی خود یعنی نظام مهندسی ساختمان بمانند.

نمی دانیم مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟ و یا دفتر تشکل های حرفه ای سازمان راه و شهرسازی؟ ولی این را خوب می دانیم که این عمل غیر قانونی و برخلاف موازین حقوقی در جامعه ماست و باید از ریشه کنده شود.پس از همه نمایندگان ملت خواستاریم که با پیگیری این قضیه و اصرار بر استیضاح وزیری که خود سابقه درخشانی در دولت ندارد،این مشکل را هر چه سریع تر برطرف نمایند.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط farza ، taksa001 ، Sadeghpour
با سلام
چرا انقدر متناقض گویی خلاصه تکلیف فارغ التحصیلان کاردانی به کارشناسی چه شد؟

لطفا به این سایت یه سر بزنید داخل جدول گفته با کد100 یعنی همون اصلی تعلق می گیره بعد وقتی مراجعه به حضوری به خود سازمان نظام مهندسی البرز می کنید کارت عضویت با کد140صادر می کنند.
http://alborz-nezam.ir/ShowInfo.aspx?Typ...%2001%2066
کدهای 140-120و...
یعنی مرتبط و طبق فصل دوم تبصره2 ماده12 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در محلهایی که مهندس معمار یا عمران به تعداد کافی نباشد طبق نظر وزارت مسکن و شهرسازی(راه و شهرسازی)حسب مورد از خدمات مهندسی رشته های مرتبط یا رشته های دیگر یا کاردانهای دارای صلاحیت استفاده میشود. یعنی پروانه مرتبط ....

حالا یه سر به اینجا بزنید
http://maskanqazvin.ir/?type=dynamic&lang=1&id=571
در اینجا گفته کد 100 یعنی اصلی صادر میشه
http://mrud.ir/portal/File/ShowFile.aspx...961398d0d9
جناب آقای صومعلو فرمودن : کسانی کاردانی شون با کارشناسی شون یکسان هست باید وفق کارشناسی های پیوسه پروانه اشتغال بکار صادر شود
آخرین ارسال های من :

مهم نیست که قفلها دست کیست ،مهم اینست که کلید ها دست خداست
پاسخ
با سلام خدمت همه عزیزان به استحضارهمه دوستان می رسانم اقدام صورت گرفته از چند جهت غیر قانونی و قابل پیگرد از طریق دیوان عدالت اداری است. دوستان حتما اطلاع دارند که اساسا تاسیس هر رشته جدید،مواد درسی و همچنین مشاغل قابل احراز توسط آن رشته در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم به تصویب می رسدو عزیزان می توانندمصوبه این شورا در مورد رشته کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی معماری مصوب 10/7/1379 رااز سایت وزارت علوم به نشانی:gostaresh.msrt.ir/Files/Course/ind.4.2.28.pdf دانلود نموده یا ازتمامی دفاتردانشکده ها یا گروههای معماری دریافت نمایند .همان طوری که در صفحه سوم در قسمت نقش و توانایی فارغ التحصیلان این دوره به تصویب رسیده است : "- طراحی فاز اول و دوم پروژه ها -طراحی اولیه،تهیه نقشه های معماری تا مراحل اجرایی کار - همکاری با گروه مهندسین مشاورمعمار جهت توسعه طرحها و عضویت در کادر فنی سازمانها" همگی به عنوان نقش و توانایی فارغ التحصیلان این دوره ذکر شده است وجالب تر این که در صفحه 4 مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم که به امضای وزیر وقت نیز مزین است به صراحت مشاغل قابل احراز توسط فارغ التحصیلان ذکر شده است : " -طراح و کارشناس دفاتر مهندسین مشاور -کارشناس دفاتر فنی سازمانها -کارشناس امور فنی و اجرایی بخش عمرانی سازمانها اعم از وزارت مسکن و شهرسازی،شهرداری ها،سازمان تحقیقات مسکن،سازمان میراث فرهنگی و... حال جالب است در حالی که تمامی فارغ التحصیلان کاردانی معماری یگانه مرجعی که برای شناسایی و انتخاب رشته علمی-کاربردی معماری در اختیار داشته اند همین مصوبه شورای عالی وزارت علوم بوده است چگونه کمیسیون به ظاهر محترم هم ارزی در تخلفی واضح چنین بخشنامه ای را صادر نموده اند. اینجانب در اینجا از همه دوستان خواهش می کنم به جای انتظار بیش از این ،تصمیم گیری در این مورد را به دادگاه صالح سپرده و با طرح شکایت در دیوان محترم اداری اطمینان داشته باشند که حق آنها محفوظ خواهد ماند.عزیزانی که در آزمون قبول شده اندبرای دفاع از حقوق خود به هیچ عنوان نبایدپروانه بدون کد اصلی (100)دریافت نمایند.
اینم نامه آقای صومعلو
اولی بخشنامه که روی سایت معاونت مسکن و ساختمان در قسمت بخشنامه ها قرار گرفته دوستان به تاریخ های بخشنامه ها دقت کنید

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط dely_sh
دوباره آقای شاهرخی نامه ای دادن به نظام مهندسی البرز که************ مرتبط********** تعلق می گیره

http://alborz-nezam.ir/ShowInfo.aspx?Typ...%2001%2066
البته این تاریخ تقریبا یکماه بعد از نامه آقای صومعلو می باشد
معلوم نیست مدیر کل یا معاون وزیر که پر واضح است که آقای صومعلو مقام بالاتری دارد
پس جای سوال است که نظام مهندسی سلیقه ای برخورد می کند

پاسخ
 سپاس شده توسط dely_sh ، taksa001
(۱۳۹۱-۵-۱، ۰۷:۲۱ عصر)taksa001 نوشته است: با سلام خدمت همه عزیزان به استحضارهمه دوستان می رسانم اقدام صورت گرفته از چند جهت غیر قانونی و قابل پیگرد از طریق دیوان عدالت اداری است. دوستان حتما اطلاع دارند که اساسا تاسیس هر رشته جدید،مواد درسی و همچنین مشاغل قابل احراز توسط آن رشته در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم به تصویب می رسدو عزیزان می توانندمصوبه این شورا در مورد رشته کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی معماری مصوب 10/7/1379 رااز سایت وزارت علوم به نشانی:gostaresh.msrt.ir/Files/Course/ind.4.2.28.pdf دانلود نموده یا ازتمامی دفاتردانشکده ها یا گروههای معماری دریافت نمایند .همان طوری که در صفحه سوم در قسمت نقش و توانایی فارغ التحصیلان این دوره به تصویب رسیده است : "- طراحی فاز اول و دوم پروژه ها -طراحی اولیه،تهیه نقشه های معماری تا مراحل اجرایی کار - همکاری با گروه مهندسین مشاورمعمار جهت توسعه طرحها و عضویت در کادر فنی سازمانها" همگی به عنوان نقش و توانایی فارغ التحصیلان این دوره ذکر شده است وجالب تر این که در صفحه 4 مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم که به امضای وزیر وقت نیز مزین است به صراحت مشاغل قابل احراز توسط فارغ التحصیلان ذکر شده است : " -طراح و کارشناس دفاتر مهندسین مشاور -کارشناس دفاتر فنی سازمانها -کارشناس امور فنی و اجرایی بخش عمرانی سازمانها اعم از وزارت مسکن و شهرسازی،شهرداری ها،سازمان تحقیقات مسکن،سازمان میراث فرهنگی و... حال جالب است در حالی که تمامی فارغ التحصیلان کاردانی معماری یگانه مرجعی که برای شناسایی و انتخاب رشته علمی-کاربردی معماری در اختیار داشته اند همین مصوبه شورای عالی وزارت علوم بوده است چگونه کمیسیون به ظاهر محترم هم ارزی در تخلفی واضح چنین بخشنامه ای را صادر نموده اند. اینجانب در اینجا از همه دوستان خواهش می کنم به جای انتظار بیش از این ،تصمیم گیری در این مورد را به دادگاه صالح سپرده و با طرح شکایت در دیوان محترم اداری اطمینان داشته باشند که حق آنها محفوظ خواهد ماند.عزیزانی که در آزمون قبول شده اندبرای دفاع از حقوق خود به هیچ عنوان نبایدپروانه بدون کد اصلی (100)دریافت نمایند.
اینم نامه آقای صومعلو
اولی بخشنامه که روی سایت معاونت مسکن و ساختمان در قسمت بخشنامه ها قرار گرفته دوستان به تاریخ های بخشنامه ها دقت کنید
من رفتم نظام مهندسی قزوین گفتن که اگر کاردانی با کارشناسی عین هم باشه یعنی بطور مثال
کاردانی نقشه کشی معماری معماری باشه با کارشناسی نا پیوسته معماری علمی کاربردی کد اصلی تعلق می گیرد یعنی همان بخشنامه 23مرداد ماه 90 آقای صومعلو که آخرین بخشنامه هم هست
پس چرا نظام مهندسی های استانها سلیقه ای عمل می کنن.مگر می شه قزوین با کد 100 صادر کنه بعد البرز با کد120-140 همون مدرکو

کارخوبی که نظام مهندسی قزوین انجام داده بود این بود که همه بخشنامه های مربوط به این موضوع رو به ترتیب شماره و تاریخ روی تابلو اعلانات قرار داده بود و این یعنی شفاف سازی
اما در نظام مهندسی کرج می گن نه این اولی یا اینکه اون آخریه همینطور سلیقه ای عمل می کنن.

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، dely_sh
سلام دو ستان من چند روز قبل از برگزاری مرحله دوم کنکور ÷یغامی دادم اما کسی متوجه نشد چون همه درگیر امتحان مرحله دوم سال 91 بودند بازم می نویسم خوب گوش کنید شاید بهتون کمک بکنه من با واحد پروانه به اشتغال نظام مهندسی استان اذربایجان غربی فکر کنم تاریخ 20/4/1391 حرف زدم و متن سوالم این بود ایا شایعه مربوط به اینکه کسانی که دارای مدرک تکنولوژی معماری هستند پروانه اشتغال طراحی تعلق نمی گیرد واقعیت دارد یا نه جواب واحد پروانه به اشتغال : بله فعلا کسانی که دارای مهندسی تکنولو/زی معماری میباشند حق شرکت در ازمون طراحی را ندارند و بعد پرسید کسی که رشته کارشناسیش معماری و کارشناسی ارشدش شهرسازی باشه ایا پروانه تعلق می گیره جواب واحد پروانه به اشتغال : به عنوان صلاحیت دوم بله می تواند حالا ما معنی صلاحیت دوم را نفهمیدیم اگه کسی می دونه جواب بده
اقا راستی یکی جواب من را بده اینکه می گن اگر از تاریخ مدرک کاردانی تا کارشناسی به ازای هر 5 سال یک سال از اون سه سال برای ÷روانه کم می شه ایا در صورتی که پروانه کاردانی داشته باشی اینجوریه یا نه همون 5 سال گذشتعه باشه کفایت می کند درضمن این 5 سال برای پروانه نظارت است یا پروانه طراحی چون یک جا نوشته بود فقط برای پروانه نظارت این 5 سال حساب می شه

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط taksa001
سلام
با آخرین اصلاحات کمسیون هم ارزی کسانی مدرک فوق لیسانسشون با مدرک لیسانس شون فرق می کنه مثل(معماری لیسانس-برنامه ریزی شهری فوق لیسانس) طبق جداول کمسیون پروانه اشتغال با کد اصلی اما کد متفاوت(برنامه ریزی220وطراحی شهری با210)وشهرسازی با200 صادر میشود
کافی قانون نظام مهندسی رو یه نگاه بندازیدمتوجه میشید که کد مرتبط ،یعنی اینکه پروانه نداشته باشی راحتتری !!!!
چرا اینا موقع کنکور به فکر این موضوع نیستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، taksa001
دوستان خلاصه نمیشه که دست رو دست گذاشت یکاری باید بکنیم جدی جدی داره حقمون ضایع میشه
قرار شده یه نامه تنظیم کنن برای نماینده های مجلس برای پیگیری این موضوع ،به این صورت که این نامه با امضاهای الکترونیکی جمع آوری میشه و جمع این امضاها رو در هر شهری میدن به نماینده های مجلس هر شهری تا ازطرق قانونی این موضوع پیگیری بشه!!!!
من تقاضا می کنم تا دوستان برای جلوگیری از ضایع شدن حقشون عقب نشینی نکنند.

پاسخ
من کاردانیم عمران بوده وکارشناسی معماری
توی همون سایت استان البرز نوشته طبق مصوبه قبلی کمیسیون ماده 7 بند11
کسانی که موقعیت منو دارن وبالعکس میتونن از سنوات کاردانی برای امتحان نظام مهندسی استفاده کنند
دیروز رفتم مسکن وشهرسازی گفتن مصوبه اخر ملاکه وقبلیا کشک
بعد از 3 سال کامل هم فقط میتونی نظارت شرکت کنی
اگر ارشدت هم معماری باشه احتمالا نمیتونی طراحی بگیری

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    ببخشید این کمیسیون هنوز مصوباتش مورد قبوله؟
    http://azmon-mohandesi.blogfa.com/post-57.aspx

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      چهارشنبه سوری و شهرسازی! kasrak 27 11,500 ۱۳۹۳-۱۲-۲۵، ۰۱:۴۹ عصر
    آخرین ارسال: Brightness
      تهران مرکز بهتره یا علوم تحقیقات؟ زمردیان 5 3,105 ۱۳۹۲-۱۰-۳۰، ۰۲:۵۸ عصر
    آخرین ارسال: arvik
      عکس از اعضای ایران شهرساز در روز مرحله 2 seywan_kurd 12 7,325 ۱۳۹۲-۴-۱۳، ۱۰:۵۶ صبح
    آخرین ارسال: hamidataee
    Smile امان از دوراهی های زندگی!!! hector 4 2,144 ۱۳۹۲-۴-۲، ۰۹:۳۰ صبح
    آخرین ارسال: hector
      فرهنگ لغت شهرسازی و معماری==> حرف س ش FaTyJo0oN 149 46,250 ۱۳۹۱-۹-۲۷، ۰۷:۴۶ صبح
    آخرین ارسال: FaTyJo0oN
      طراحی شهری هااااااا کمکم کنید mohseni 12 6,664 ۱۳۹۱-۹-۱۳، ۰۱:۴۰ صبح
    آخرین ارسال: فولدینگ
      ایرادات مسکن مهر و راه های رفع آن FaTyJo0oN 8 3,091 ۱۳۹۱-۹-۸، ۰۸:۱۰ صبح
    آخرین ارسال: FaTyJo0oN
      گسترش پیاده راه ها؛ نماد توسعه یافتگی شهرها ماراویا 0 1,586 ۱۳۹۱-۹-۵، ۰۴:۱۲ عصر
    آخرین ارسال: ماراویا
      بدون تعارف : معماران در لباس شهرسازان ماراویا 0 1,018 ۱۳۹۱-۹-۵، ۰۳:۵۷ عصر
      شهر از ديدگاه شاعران: ماراویا 0 1,085 ۱۳۹۱-۹-۳، ۰۱:۵۸ صبح

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان