امتیاز موضوع:
  • 38 رأی - میانگین امتیازات: 2.87
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش و پاسخ معماری
نه نوشته بودم کتاب های روانشناسی و حکمت و فلسفه زیاد مطالعه می کنم مخصوصآ در زمینه حکمت هنر.

در مورد روانشناسی هم که کاملآ با معماری مرتبط اطلاعات دارم. شما در چه زمینه ای می خواید یدونید؟ کلیت رو می خواید بدونید؟

آخرین ارسال های من :
پاسخ
(۱۳۹۰-۱۱-۳، ۱۰:۱۸ عصر)saeiideh نوشته است: "مهندس Elii" بله حتمآ.

استفاده از رنگ بسته به نوع کاربری فضا متفاوت بوده و شدیدآ با تک رنگ بودن منزل مسکونی مخالفت شده. هر رنگی بسته به ویژگی هایی که دارد استفاده میشود.

بحث بزرگ جلوه دادن همیشه در اتاق نشیمن مطرح است. در فضاهای کوچک بهترین راه استفاده از رنگ های روشن و گرمی چون کرم است. همینطور استفاده ار تونالیته روشن تر برای سقف. البته برای بزرگ جلوه دادن، کفسازی اهمیت بسیاری دارد و با نوع چیدمان سرامیک میتوان خطای دید ایجاد کرد و فضا از نظر کاربر بزرگتر به نظر برسد.

در فضای کوچک هرگز نباید از رنگ تیره مخصوصآ برای سقف و کف استفاده کرد. بهتر است از کف سفید رنگ یا کرم در تون روشن تر از دیوار استفاده کرد. البته استفاده از قرنیز و جدا کردن سقف و کف از دیوارها نباید نادیده گرفته شود.

البته اینها برای اتاق نشیمن و پذیرایی صدق می کند و اگر سوالی در زمینه ی رنگ در فضاهای دیگر واحد مسکونی دارید هر کدام را جداگانه مطرح کنم.

بسیار عالی بود و ممنون بحث من بیشتر روی همین اتاقهای نشیمن و پذیرائی هست اگر امکانش هست در مورد اون خطاهای دید بیشتر توضیح بدید و اینکه در مورد استفاده از بافتهای مختلف در دیوارهای پذیرائی(سنگ،چوب،آجر،..) یه کم اطلاعات می خواستم اینکه حداکثر چند نوع بهتره استفاده بشه؟برای کدام دیوارها مناسبتره ؟ رنگ سایر دیوارهارو چطور باید با این بافت هماهنگ کرد(چه رنگهایی برای دیوارهای دیگه مناسبتره؟)؟
آخرین ارسال های من :

If you can dream it, you can do it

Walt Disney
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، Sadeghpour
(۱۳۹۰-۱۱-۳، ۱۱:۱۹ عصر)saeiideh نوشته است: نه نوشته بودم کتاب های روانشناسی و حکمت و فلسفه زیاد مطالعه می کنم مخصوصآ در زمینه حکمت هنر.

در مورد روانشناسی هم که کاملآ با معماری مرتبط اطلاعات دارم. شما در چه زمینه ای می خواید یدونید؟ کلیت رو می خواید بدونید؟

می خوام تاثیر نوع معماری را بر ذهن و روان آدم ها بدانم و همچنین نوع معماری شهری و تاثیر آن بر جرم و جنایت بیشتر بدانم به طور مثال موقعی به کشوری در خاورمیانه یا جایی دیگر می رویم نوع معماری و زیبایی که در ساخت شهری وجود داره آرامش زیادی رو به وجود میاره اما ههمین که در ایران هستی به ویژه من که در اهواز هستم نوع معماری که در شهر است در فرد احساس ناامنی و ترس و استرس ایجاد می کنه و برخی مواقع حتی باعث تنش میشه

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، dely_sh
"مهندس Elii"

برای بزرگ نشان دادن فضاهایی چون نشیمن و پذیرایی حتی دیگر فضاها اصول کلی و راه هایی وجود دارد. البته کاملآ بسته به طراحی است اما تعدادی از آنها که مهمتر و کاربردی تر و معمولآ با هر نوع فضا سازگار است را مطرح می کنم:

1. خطای دید در کف که مطرح کردم باید از طریق شکستن محورهای فضا باشد. یعنی ابتدا فضا را شناخته محورها را تشخیص داده و خطوطی ایجاد کنید که در راستای محورها نباشد.

2.خطای دید با شکست پرسپکتیو، سعی کنید پرسپکتیو را بشکنید. پرشپکتیو در فضا عمق ایجاد می کند و با شکستن آن می تولن عمق را کاهش داد.
از جمله روش شکستن پرسپکتیو این است که عناصر بزرگتر را در قسمت های عقبی و کوچکتر را جلو بگذارید.

3.خطای دید با حذف گوشه ها، عنصری که در فضا وجود دارد و باعث می شود فضا درک شود گوشه های حجم است و حذف گوشه ها چشم می چرخد و این چرخش چشم باعث می شود عمق فضا درک نشود پس با عناصر یا طراحی یا رنگ گوشه ها را از بین ببرید.

4.در مورد رنگ که پرسیده بودید رنگ نیز در ایجاد فضا و ایجاد خطای دید نقش دارد . برای فضای کوچک بهتر است رنگ های تیره که عمق را ایجاد می کنند در دیوارهای جلویی و رنگ های روشن و گرم در دیوارهای عقبی بکار گرفته شوند.

و اما سوالتون در مورد مصالح و بافت هیچ نوع لزوم خواستی وجود ندارد این کاملآ بسته به فضا و طراحی متفاوت است.
"مهندس aramo"
سوال شما خیلی کلی بود و من هم پاسخ کلیی را مطرح می کنم ولی این در این مسئله جزئیات بسیاری وجود دارد.
آرامش در شهر به نوع طراحی بشتگی دارد و این آرامش به رولبط اجتماعی و ساختار شهری و همانطور که اشاره شد به طراحی بستگی دارد. از نظر روانشناسی در طراحی در نظر گرفتن انرژی هایی که به کاربر وارد می شود و نیز آنچه باعث آرامش می شود و در همه انسان ها یکسان است.
در مجموع ایجاد ، کلی واحد و منظم باعث می شود فرد احساس آرامش کند. منظم بودن در کنار شیوایی و رسا بودن شهر باعث آرامش مضاعف می گردد.
برای مثال شهر اهواز دا که مطرح شد دارای کل واحدی نبوده و نظم ندارد مثلا در بازار اقشار مختلف وجود دارند بدون هیچ ارتباط خاصی و زمانی که به آسمان نگاه میکنید عدم وجود نظم باعث از بین رفتن خط آسمان و در نهایت عدم آرامش می شود. البته حضور دستفروشانی که با کل مجموعه بی ارتباط هستند را نباید نادیده گرفت.
ولی در اصفهان سعی شده به این نکات توجه و کلی واحد و منظم بوجود آید که این امر باعث میشود در بافت قدیمی اصفهان احساس آرامش وجود داسته باشد.
البته عوامل جزیی چون نور، رنگ، بافت و حتی انوع قرار گیری و اطلاع رسانی مغاره ها در ایجاد انرژی های منفی متآثر است.

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، .Utopia ، aramo ، Sadeghpour ، Elham.A ، shokri ، dely_sh
(۱۳۹۰-۱۱-۴، ۰۳:۱۰ عصر)saeiideh نوشته است: "مهندس Elii"

برای بزرگ نشان دادن فضاهایی چون نشیمن و پذیرایی حتی دیگر فضاها اصول کلی و راه هایی وجود دارد. البته کاملآ بسته به طراحی است اما تعدادی از آنها که مهمتر و کاربردی تر و معمولآ با هر نوع فضا سازگار است را مطرح می کنم:

1. خطای دید در کف که مطرح کردم باید از طریق شکستن محورهای فضا باشد. یعنی ابتدا فضا را شناخته محورها را تشخیص داده و خطوطی ایجاد کنید که در راستای محورها نباشد.

2.خطای دید با شکست پرسپکتیو، سعی کنید پرسپکتیو را بشکنید. پرشپکتیو در فضا عمق ایجاد می کند و با شکستن آن می تولن عمق را کاهش داد.
از جمله روش شکستن پرسپکتیو این است که عناصر بزرگتر را در قسمت های عقبی و کوچکتر را جلو بگذارید.

3.خطای دید با حذف گوشه ها، عنصری که در فضا وجود دارد و باعث می شود فضا درک شود گوشه های حجم است و حذف گوشه ها چشم می چرخد و این چرخش چشم باعث می شود عمق فضا درک نشود پس با عناصر یا طراحی یا رنگ گوشه ها را از بین ببرید.

4.در مورد رنگ که پرسیده بودید رنگ نیز در ایجاد فضا و ایجاد خطای دید نقش دارد . برای فضای کوچک بهتر است رنگ های تیره که عمق را ایجاد می کنند در دیوارهای جلویی و رنگ های روشن و گرم در دیوارهای عقبی بکار گرفته شوند.

و اما سوالتون در مورد مصالح و بافت هیچ نوع لزوم خواستی وجود ندارد این کاملآ بسته به فضا و طراحی متفاوت است.
"مهندس aramo"
سوال شما خیلی کلی بود و من هم پاسخ کلیی را مطرح می کنم ولی این در این مسئله جزئیات بسیاری وجود دارد.
آرامش در شهر به نوع طراحی بشتگی دارد و این آرامش به رولبط اجتماعی و ساختار شهری و همانطور که اشاره شد به طراحی بستگی دارد. از نظر روانشناسی در طراحی در نظر گرفتن انرژی هایی که به کاربر وارد می شود و نیز آنچه باعث آرامش می شود و در همه انسان ها یکسان است.
در مجموع ایجاد ، کلی واحد و منظم باعث می شود فرد احساس آرامش کند. منظم بودن در کنار شیوایی و رسا بودن شهر باعث آرامش مضاعف می گردد.
برای مثال شهر اهواز دا که مطرح شد دارای کل واحدی نبوده و نظم ندارد مثلا در بازار اقشار مختلف وجود دارند بدون هیچ ارتباط خاصی و زمانی که به آسمان نگاه میکنید عدم وجود نظم باعث از بین رفتن خط آسمان و در نهایت عدم آرامش می شود. البته حضور دستفروشانی که با کل مجموعه بی ارتباط هستند را نباید نادیده گرفت.
ولی در اصفهان سعی شده به این نکات توجه و کلی واحد و منظم بوجود آید که این امر باعث میشود در بافت قدیمی اصفهان احساس آرامش وجود داسته باشد.
البته عوامل جزیی چون نور، رنگ، بافت و حتی انوع قرار گیری و اطلاع رسانی مغاره ها در ایجاد انرژی های منفی متآثر است.

خانم سعیده بسیار متشکرم بسیار عالی بود آیا مقاله ای برای مطالعه در این زمینه دارید

پاسخ
 سپاس شده توسط Sadeghpour
خواهش میکنم.

مقاله ای در این زمینه ندارم اما از طریق بعضی مصابحت ها با اساتیدم و جمع بندی هایی از کتاب هایی که خواندم یکسری اطلاعات دارم.
البته در نظر گرفتن این نکته که ما برای انسان طراحی میکنیم بسیار اهمیت دارد و ابتدا باید انسان و کلیاتش را بدانیم. پیشنهاد من برای شناخت بیشتر انسان و انرژی های تاثیر گذار بر او مطالعه کتاب " انسان از منظری دیگر" اثر محمد علی طاهری است. مطالعه کتاب های تاریخ و فرهنگ و تمدن هم خیلی می تواند برای این شناخت مفید واقع گردد.

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، aramo ، Sadeghpour ، dely_sh
motmaenin ke saliane 8 nafar pazires dare tarahie dakheli too iran??

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط saeiideh
معماری داخلی که در مقطع ارشد از گروه مجموعه معماری، با رشته طراحی داخلی متفاوته و ظرفیتش رو میدونم تا 1-2 سال پیش یا 8 یا 6 نفر بود

پاسخ
 سپاس شده توسط mah.architect
سلام من میخوام آموزش v_reyدانلود کنم لطفا منو راهنمایی کنید.ممنون:idea:

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    شما میتونید CD های آموزشی بخرید یا فیلم های آموزشی مثل http://p30learning.com/?p=1723 را دانلود کرده و استفاده کنید.

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      پیشنهاد کتاب (خلاصه مطالب ) ارشد معماری godonly. 5 3,351 ۱۳۹۲-۵-۲۷، ۰۴:۴۲ عصر
    آخرین ارسال: godonly.
      معماران عزیز لطف بفرمایید جواب بدین (سوال در مورد معماری داخلی "آشپزخانه") javadrigi 1 2,271 ۱۳۹۱-۵-۲۵، ۱۱:۲۰ عصر
    آخرین ارسال: javadrigi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان