امتیاز موضوع:
  • 13 رأی - میانگین امتیازات: 2.85
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نام این سبک از معماری را چه بنامیم؟
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۸:۲۴ عصر)Brightness نوشته است:
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۸:۰۷ عصر)atelieahjam نوشته است:
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۷:۱۸ عصر)Brightness نوشته است: سلام و تشکر از شما،امکانش هست نمونه تصاویری هم در این موضوع ارسال کنید؟

امکانش که هست باید اول تعدادی تصویر آماده کنم از سطح شهر و جاهایی که این خونه ها ساخته شدند .

محله ای را می شناسم که تقریبا ده سال پیش به مدت یکسال اونجا ساکن شده بودیم ، اون محله تنها متریالش بلوک بود ، اون موقع ها اسم محله رو گذاشته بودم شهرک بلوک ها.

دیوار خانه ها بلوک بود ، دیوار ساختمان ها بلوک بود ، بدون هیچ پوششی از متریال های دیگر ، کسی توجه به روابط داخلی و خارجی بناها نداره ، اصلا نمیدونند اقلیم چه تاثیری بر طراحی ساختمان داره ، هر کسی برای خودش قطعه زمینی خرید می کنه و کلیه کارهای اجرایی و طراحی رو به استادکار بنا می سپاره و بعد از ساخت راهی شهرداری میشه و با امکان ماده 100 شهرداری براحتی با پرداخت مبلغی پول سند شش دانگ مالکیت را هم می گیره و مجوز دریافت آب و برق و گاز هم که بدون هیچ مشکلی دریافت میشه و با من و شمای مهندس هم کاری ندارند.

روزی شخصی اومده بود از من مشاوره بگیره ، پرسید من بجای میله گرد می تونم سیم بکسل توی پی بخوابونم ، دست و بالم خالیه فقط میخوام یه آلونک بسازم و توش زندگی کنم ، ستون گذاری هم نمیکنم ، دیوار بلوکی روی کف کرسی می چینم و با نی سقف شو می پوشونم و زیرش گچ و خاک می کشم ، فکر همه جاشو کردم ، فقط در مورد پی که میله گرد میخواد مشکل دارم ، اگر سیم بکسل جواب بده دیگه کارم راه می افته .

گفتم : نه آقا هیچ وقت این کار رو نکن که هیچ نفعی برای ساختمان نداره و ضرر هم داره ، با حرفم بنده خدا خیلی حالش گرفته شد.

برای شخصی نقشه کف کرسی دار ترسیم کردم ، ایشون حتی پی هم برای ساختمان نگذاشت ، با چیدن چند رج بلوک 40 سانتی در محل کف کرسی ، و بعد روی اون دیوار 20 سانتی کشید رفت بالا و ساختمانش رو جمع کرد ، هر چی اصرار کردم پی سازی کن ، در جواب می گفت این دیوارهای بیرون خونه مگر زیرشون پی داره ، دو سه رج بلوک 40 زیرش کار گذاشتن سالها هم داره کار میکنه ، پی چیه ،‌ شما گیر دادی به پی.

بله دوستان ، متاسفانه اینطوریه دیگه
جدا از بحث زیبایی شناسانه این نوع ساخت و ساز، واقعاً فکر میکنید دلیلش چی هست؟ فقط فرهنگ نیست که مؤثره، درآمد و اقتصاد خانواده هم در این مهم تأثیر داره! و دلیل دیگرش هم شاید ضعف های قانونی هست.

مشکل شهرسازی هست, اگر شهرداری ها موظف میشدن جایی که بستر مناسب نداره از نظر مکانیک خاک و ژئوتکنیک هزینه ساخت و ساز مردم کاهش پیدا میکرد اما هزینه تثبیت بستر مناطق شهری تو ایران افتاده گردن مردم!
وگرنه پی عمیق خیلی جا ها لزومی نداره اگر بستر مناسب باشه, کافی هست اتصال با زمین به اندازه کافی انجام شه و بستر پذیرش بنا رو داشته باشه وگرنه یه بنای حداکثر دو طبقه برای این آدم ها مگه چقدر پی در بستر مناسب نیاز داره؟

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness

پیام‌های داخل این موضوع
RE: نام این سبک از معماری را چه بنامیم؟ - توسط Urbanist - ۱۳۹۳-۲-۲، ۰۸:۳۳ عصر

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  معرفی بهترین کتاب های کاربردی شهرسازی و معماری محمد یگانه 2 3,952 ۱۳۹۴-۲-۱۸، ۰۱:۵۱ عصر
آخرین ارسال: fatemeh.mirafttahi10
  مشاوره طراحی از شما ، راهنمایی از دوستان atelieahjam 0 2,600 ۱۳۹۳-۱۰-۲، ۰۸:۲۱ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  چه پیشنهاد و راه حلی برای جلوگیری از آلودگی رودخانه شهرمان دارید؟ atelieahjam 0 4,400 ۱۳۹۳-۲-۸، ۰۸:۴۷ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  هویت معماری Urbanist 0 1,419 ۱۳۹۳-۲-۳، ۰۱:۰۱ عصر
آخرین ارسال: Urbanist
  شرکت HP از لپ تاپ Probook x360 310 پرده برداشت amir2225 0 1,389 ۱۳۹۳-۱-۱۰، ۰۵:۰۲ صبح
آخرین ارسال: amir2225
  WD اولین هارددیسک خارجی با پورت Thunderbolt را معرفی کرد amir4500 0 1,619 ۱۳۹۳-۱-۸، ۰۲:۴۲ عصر
آخرین ارسال: amir4500
  صندلی داغ از نوع شهرسازی و کمی علمی زمردیان 1 2,967 ۱۳۹۲-۱۲-۱۹، ۱۱:۵۰ عصر
آخرین ارسال: Brightness
  میزگرد....متمایز از سایر فروم های شهرسازی زمردیان 0 2,196 ۱۳۹۲-۱۲-۱۹، ۱۱:۴۹ عصر
آخرین ارسال: زمردیان
  شرکت Dell لپ تاپ Latitude 13 را برای کودکان عرضه کرد amir4500 0 1,389 ۱۳۹۲-۱۲-۱۸، ۰۶:۴۷ عصر
آخرین ارسال: amir4500

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: