امتیاز موضوع:
  • 21 رأی - میانگین امتیازات: 3.48
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقد کتاب از شار تا شهر
زمانی وقتی کتابی مثل این جرف از نقدش میشد، یکی از تابو ها میشکست، خوشحالم که به مرور داره نقد ها ثوی تر میشه و مقایشه بدون منابع صورت میگیره!
اما برای کسانی که میخوان مطمئن بشن که مطالب دوره های پیش از اسلام این کتاب سندیت تاریخی نداره، میتونن با مطالعات دکتر یوسف مجیدزاده، دانشگاه تهران چک کنن!

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، homayoon.d
به عنوان یه شخص آوانگارد کاره قابل تحسینی انجام دادین...
همچین تاپیکایی ذهنه دانشجو رو علیه استاد می شورونه...و این همون ذهنه انتقادییه که لازمه ی جامعه آکادمیکه

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، Urbanist
به نظرم برای شروع و آشنایی و یکبار خوندن کتاب خوبیه، چون حالت روایت گونه باعث میشه فرد خسته نشه و ادامه بده کما اینکه افراد ساعات‌ها زمان، صرف خوندن یه رمان بی محتوا میکنن، اما به عنوان کتاب تخصصی نگاه مثبتی بهش ندارم..یکی از دلایلش اینه که به نظرم اصولا کتب تاریخی باید فارغ از هرگونه داوری باشند و نویسنده نباید با حربه ادبیات نگاه + یا - در خواننده ایجاد کنه که واضحا اینطوری نیس...
اما علاقه طراحان سوال به طرح پرسش از این کتابا فارغ از بحث مافیایی بودن جریانات به رویکرد غیر حرفه ای این افراد تو طرح سوال برمیگرده...به جای اینکه نگاه تحلیلی به موضوعات داشته باشن علاقه خاصی به مفاهیم دوتایی دارن ( وحدت کار/ تقسیم کار، اشرافیت دهقانی/دودمانی، شهر معبد/شهر قدرت، و ...) موضوعاتی که از نظر من ذهن و به حاشیه میبره و اجازه نمیده کلیت موضوع دریافت شه و خب به خاطر ماهیتش معمولن به سختی به خاطر سپرده میشه
به نظرم کتاب نکته خاصی نداه با یه سری مفاهیم هی بازی میکنه...
(البته قاعدتا من در بیان نظرم آزادم و نظرات افراد مخالف بنده هم محترمه)

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط alireza ، Urbanist
    (۱۳۹۳-۹-۱۵، ۱۲:۵۲ عصر)ne_sh نوشته است: به نظرم برای شروع و آشنایی و یکبار خوندن کتاب خوبیه، چون حالت روایت گونه باعث میشه فرد خسته نشه و ادامه بده کما اینکه افراد ساعات‌ها زمان، صرف خوندن یه رمان بی محتوا میکنن، اما به عنوان کتاب تخصصی نگاه  مثبتی بهش ندارم..یکی از دلایلش اینه که به نظرم اصولا کتب تاریخی باید فارغ از هرگونه داوری باشند و نویسنده نباید با حربه ادبیات نگاه + یا - در خواننده ایجاد کنه که واضحا اینطوری نیس...
    اما علاقه طراحان سوال به طرح پرسش از این کتابا فارغ از بحث مافیایی بودن جریانات به رویکرد غیر حرفه ای این افراد تو طرح سوال برمیگرده...به جای اینکه نگاه تحلیلی به موضوعات داشته باشن علاقه خاصی به مفاهیم دوتایی دارن ( وحدت کار/ تقسیم کار، اشرافیت دهقانی/دودمانی، شهر معبد/شهر قدرت، و ...) موضوعاتی که از نظر من ذهن و به حاشیه میبره و اجازه نمیده کلیت موضوع دریافت شه و خب به خاطر ماهیتش معمولن به سختی به خاطر سپرده میشه
    به نظرم کتاب نکته خاصی نداه با یه سری مفاهیم هی بازی میکنه...
    (البته قاعدتا من در بیان نظرم  آزادم و نظرات  افراد مخالف  بنده هم محترمه)

درسته این فرد در ابتدا به دنباله ثنویتهای متضادی مثله شهر قدرت و شهر دولت بوده(که به هیچ وجه متضاد نیستن)اما رفته رفته پا رو فراتر گذاشته و به دنبال ابداع واژه هایی بوده که مرز های واژگانی ادبیات شهرسازیو گسترش بده...مثله شهر معبد(که واژه ای در خور تامله و کاربردش به جا و گاهن تحسین برانگیزه) اما هی ادامه دادو هی ادامه داد تا رسید به شهر نیرنگ،شهر فریب ، شهر تزویر و...

پاسخ
     سپاس شده توسط Urbanist
    این کتاب رو چندین بار خوندم
    ولی نکته جالبش برام اینه ،که هر سری میخونم ،هرسری که با دید جامع تری نسبت به دفعه قبل میخونم تناقضات بیشتری درک مبکنم
    شاید بخاطر بازی با کلماتی باشه که نویسنده،با خواننده انجام میده ،شاید چون خیلی نکته هایی که باید گفته بشه رو فقط به صورت سر بسته میگند و خیلی حاشیه ها رو پر رنگ میکنند

آخرین ارسال های من :
      پاسخ
       سپاس شده توسط Urbanist ، homayoon.d

موضوع‌های مشابه…
      موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
        نقد حمل و نقل شهری - کتاب سبز شهرداری Urbanist 10 8,455 ۱۳۹۳-۸-۲۰، ۱۱:۰۰ صبح
      آخرین ارسال: aliaaaaa
        افتتاح تالار نقد و بررسی کتب شهرسازی برای نخستین بار alireza 6 2,557 ۱۳۹۳-۲-۱، ۱۰:۱۵ صبح
      آخرین ارسال: URBAN 98

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان