امتیاز موضوع:
  • 67 رأی - میانگین امتیازات: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میزگرد علمی 1: باغ شهر
هاوارد نظریاتش را در زمینه باغشهر در کتاب فردا راهی مسالمت آمیز برای رفرمی حقیقی اعلام کرد. او در این کتاب پیشنهاد کرد، کارخانه ها به نواحی دست نخورده روستایی منتقل شوند و مردم برای کار و زندگی به این نقاط مهاجرت کنند. هاوارد در طرح باغشهر خود، شهر را به صورت چنددایره متحدالمرکز تصویر کرد. بناهای عمومی شهر در مرکز این دوایر در دور میدانی قرار می گرفتند.
بین دایره میانی و دایره بیرونی، خیابان اصلی شهر به عرض 135 متر قرار می گرفت که واجد چمن و درختانی به عنوان سایه بان بود. خود دایره بیرونی، نواحی زراعی شهر را به وجود می‏آورد و قسمتی نیز برای کارگاه ها و کارخانه ها پیش بینی شده بود. در پارکی مدور در میان شهر، بناهای عمومی بزرگ ساخته می‏شدند و تالاری نیز برای کنسرت، سخنرانی، تأتر، کتابخانه و ... که برای هریک محوطه ای نسبتاً بزرگ تعلق می گرفت، اختصاص یافته بود. دور این پارک را ایوانی احاطه می کرد که در دو جانب آن طاقهایی ساخته می‏شدند.. طاقها به پنجره های بزرگ شیشه ای مسدود شده و پنجره ها رو به گلخانه ای باز می‏شد و یا پناهگاهی بود که مردم را از بدی هوا مصون دارد.
شهر هاوارد دارای وسعتی حدود 2400 هکتار است که 1.6 آن به مسکن اختصاص میابد و بقیه آن جهت فضاهای سبز، جنگل، کشاورزی و استفاده از موارد دیگر کنار گذاشته شده است.(شیعه،1385، 35-37)
آخرین ارسال های من :

شهر خوب یافتنی نیست...........
ساختنی است.
پاسخ
 سپاس شده توسط FaTyJo0oN ، 0RKIDEH ، omid vakili ، abcdefghijklm ، kiana7822 ، Sadeghpour ، haydariyan
دوستان نکات لازم رو اشاره کردند.همین جا از کسانی که در بحث شرکت کردند و شرکت می کنند تشکر می کنم.یه تشکر ویژه هم از آقای وکیلی به خاطر ایجاد این پست
هاوارد تحت تاثیر کتابی اثر بلامی (در مورد جنبش تعاونی در آمریکا) قرار می گیرد و این کتاب بر زندگی و آینده اش تاثیر می گذارد و منشا ارایه ایده باغشهر می شود و با تفکر کوچک سازی اصول آن در یک شهر نمونه، باغشهر را پیشنهاد می دهد.هاوارد معتقد به عدم تمرکز شهرهای متمرکز برای اصلاح اجتماعی و سیاسی این شهرها بود و عقیده داشت با ساخت چند شهر از این نمونه باید اقدام به تمرکز زدایی از شهرهای متمرکز کرد به طوری که باغشهر ولوین (که دومین باغشهر ایجاد شده در انگلستان بود) لقب اولین شهرک اقماری لندن را به خود گرفت.
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
پاسخ
 سپاس شده توسط 0RKIDEH ، parasto_gh ، shokri ، omid vakili ، aramo ، abcdefghijklm ، kiana7822 ، Sadeghpour ، haydariyan
Rainbow 
با سلام به دوستان عزیز
به نظر من این طرح یک طرح آرمانی و از جهات زیادی مطلوبه.ولی در هر جایی امکان اجراش وجود نداره،چون شرایط منطقه ای خاصی رو طلب میکنه. امروزه با این افزایش چشمگیر جمعیت امکان اجرایی شدنش خیلی بعیده چون باعث گسترش شهر و در نتیجه مسایل مربوط به حمل و نقل و نیاز به استفاده از اتومبیل شخصی و به طبع اون آلودگی هوا و آب میشه ولی جالبه که بدونید در بعضی شرایط خاص میشه از این طرح برای حفظ اراضی کشاورزی هم استفاده کرد.به عنوان مثال در حاشیه شهرهای بزرگ از جمله تهران یا اصفهان مناطقی وجود داشته و داره که به صورت باغ یا مزارع کشاورزی استفاده میشدن.با افزایش قیمت زمین در مرکز شهر مالکین این باغ ها اقدام به خشک کردن عمدی آنها میکردند تا با تغییر کاربری به قطعات کوچک تفکیک کرده و سود سرشاری ببرند.در صورتی که این امکان وجود داشته که با یک طرح از پیش برنامه ریزی شده و با ایجاد نوعی باغشهر ضمن ایجاد ساختمان های مسکونی به دست خود مردم این باغ ها و اراضی حفاظت میشن.
خوشحال میشم دوستان این بحث رو بیشتر باز کنند و ادامه بدن

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، omid vakili ، aramo ، abcdefghijklm ، FaTyJo0oN ، deeas ، 0RKIDEH ، Sadeghpour ، haydariyan
(۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۰۳ صبح)abcdefghijklm نوشته است: هاوارد در زمانی که طرح پیشنهادی باغشهر خود را ارائه داد، افکار عمومی در انگلستان نگران مسئله هجوم مردم به شهرهای پرتراکم بود و در نتیجه روستاها خالی از جمعیت می شدند...بنابراین هاوارد راه حلی برای جذب مردم به مناطق روستایی ارائه داد.
که مشکلات طرح هاوارد:توجه نکردن به اینکه صنایع پیشنهادی او جاذب جمعیت روستایی نیستند...یعنی به فشارهای اقتصادی در توزیع جمعیت شهر توجه نکرد...و به نظرم نکته جالبش شاید اینکه از اولین نظریه پردازان بوده...ولی به فضای عمومی و ساختمان عمومی برای تعاملات اجتماعی مردم توجه کرده...

ممنون از اینکه نظر رو نقد کردین،
البته پیش از هاوارد هم خیلی ها به این مسئله توجه کردن، تقریباً همه نظریه پردازان ساختمانهای عمومی رو دیدن، از هیپوداموس بگیر تا آلبرتی و ...

(۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۰۷ صبح)Mahbobe-G نوشته است: هاوارد با مشاهده محلات فقیرنشین و غیراستاندارد لندن خواهان جلوگیری از رشد بیشتر این شهر بود و معتقد بود با ایجاد شهرهای جدید بویژه برای طبقه فقیر لندن می­توان زندگی و امید تازه­ای برای آنان آفرید.
طرح باغ­شهر هاوارد نوعی شهر خودکفا بود که همه امکانات کار و سکونت را با هم دارا بود. در این طرح خانه­ ها و کارخانه ­ها در میان انبوه درختان از یک طرف اشتغال سکنه را فراهم می­ساخت و از سوی دیگر طبیعت را به میان اجتماع انسانها می ­آورد. مشکلات آن زمان شهر لندن که با آلودگی هوا و ازدحام کارخانه ها و گرانی قیمت زمین و مسکن، بویژه برای اقشار کم­درآمد معضلات جدی فراهم کرده بود سبب شکل گیری ایده با­غ­شهر شد.
:blush:

ممنون دوست عزیز، تا حد زیادی جواب سوال علت شکل گیری ایده ی باغ شهر رو گرفتیم.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط aramo ، abcdefghijklm ، FaTyJo0oN ، kiana7822 ، 0RKIDEH ، Sadeghpour ، haydariyan
(۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۴۹ صبح)saeiideh نوشته است: واقعآ ممنون از توضیح جامع و خوب. پس با این حساب این ایده متوقف شد؟ این موضوع متعلق به دوران طبیعت گرایی بشر میشه؟
این سوال هنوز برای من مطرحه

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط abcdefghijklm ، Sadeghpour
در ایران اجرای اینگونه طرح ها مقداری رویا پردازی است با توجه به اینکه سیاست دولت به سمت انبوه سازی می رود صحبت از باغ شهر اغراق آمیز است مثلا دادن 1000 متر زمین به هر خانوار یکی از نمونه ها است بدون اینکه مسائل زیست محیطی و همچنین امکانات را در نظر بگیرند

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، abcdefghijklm ، نادر اوستا ، Saeedm ، deeas ، omid vakili ، kiana7822 ، 0RKIDEH ، Sadeghpour ، haydariyan
ایجاد باغ شهر ها بعنوان راهی برای جلوگیری از مهاجرت به شهر ها مطرح شد چون اعتقاد داشتند جاذبه های شهری روستائیان را به سوی حود می کشاند بنابراین سعی شد محیط های روستایی با امکانات شهری تجهیز گردد تا محیط زندگی آنها ضمن داشتن چشم اندازهای طبیعی هم شرایط فعالیت کشاورزی را داشته باشد و هم دسترسی به تسهیلات و امکانات شهری در آنها میسر باشد و به همین دلیل است که در کتاب ابنزر هاوارد به روستا ، شهر و روستا _شهر اشاره شده است .

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط نادر اوستا ، alireza ، aramo ، omid vakili ، kiana7822 ، 0RKIDEH ، Sadeghpour ، haydariyan
سلام علکم
مث اینکه دیر رسیدم هرچی فرصت اظهار نظر بود دوستان درو کردن .
هرچی در مورد باغ شهر می دونستم تو ارسال های دوستان آورده شد . دیگه چی بگم من /؟؟
ولی خیلی خوب بود . ممنون از همه ذوستان . و تشکر ویژه از مهندس وکیلی عزیز :D
برای خالی نبودن عریضه در حد مطالعه کمی که داشتم باید عرض کنم که :
همونطور که میدونید هاوارد بسیار از اوئن تاثیر گرفته . در مورد هاوارد و طرحش به نظرم به اندازه کافی صحبت شد اما اوئن یک مدیر تمام عیار بود انقد کار بلد که تو 19 سالگی رئیس یه کارخونه با 500 نفر کارگر بود . اوئن سه تا چیز رو دشمن بشریت می دونست ; کلیسا ، ازدواج و مالکیت خصوصی . در مورد ازدواج و کلیسا نظری ندارم اما حذف مالکیت خصوصی همون چیزی بود که هاوارد هم تو نظریه باغ شهر به اون تاکید داشت . اوئن قدرت مکانیکی حاکم بر شهر هارو عامل بیکاری می دونست و در جهت رفع این مشکل راهکار ارائه میداد و معتقد بود که باید یرای قشر کارگر شغلی ایجاد بشه که با پیشرفت مکانیکی شهرها تحت الشعاع قرار نگیره ، شاید بتونیم این طرز تفکر رو هم یه جورایی تو نظریه باغ شهر هاوارد جست و جو کنیم چرا که هاوارد می خواست با ایجاد شهرک های کوچیک در اطراف شهر اصلی ازهجو م روستاییان به مراکز صنعتی و مکانیکی شدید جلوگیری کنه که نتونست به اون چیزی که میخواست برسه . اوئن در راستای رسیدن به این هدف اقدام به ایجاد کارخانه با مجموعه مسکونی کرد از این دست می تونیم به مجتمع نیو هارمونی اشاره کنیم که در وسط مجتمع خدمات جنبی و خدماتی واقع شده و اطراف واحد های مسکونی رو باغ و فضای سبز تشکیل میداد که خیلی شبیه چیزی که هاوارد دنبالش بود . البته شهرک نیوهارمونی مستطیلی بود .
ببخشید جسارت کردم و درجمع بزرگان اظهر نظر کردم .:shy:

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، نادر اوستا ، aramo ، omid vakili ، 0RKIDEH ، Sadeghpour ، haydariyan
دوستان بیان نظر بدن آیا طرح باغ شهر در ایران اجرایی است یا نه، ودر کجای ایران این پتانسیل برای اجرای این طرح وجود دارد؟

پاسخ
 سپاس شده توسط نادر اوستا ، alireza ، omid vakili ، kiana7822 ، 0RKIDEH ، Sadeghpour ، haydariyan
Rainbow 
با سلام خدمت دوستان عزیز
به نظر من ایجاد باغشهر نیاز به یک سری پیش شرط ها داره که یکی از مهمترین اونها شرایط خاص آب وهواییه و به خصوص منابع آب.چون با توجه به سطح مورد استفاده برای این طرح ونیاز بیش از حد معمول آب در آن یکی از فاکتور های تاثیر گذار منابع آب خواهد بود و دیگری سطح و توپوگرافی منطقه که کاملا بایستی همخوانی لازم را داشته باشه. پس با توجه به موارد فوق مسلما مناطق خشک و یا مناطق کوهستانی با توپوگرافی خاص محل های مناسبی برای این طرح نخواهند بود. با توجه به شرایط کشور تنها در قسمتهای کمی از پهنه جغرافیایی امکان بررسی بیشتر طرح وجود خواهد داشت.مناطقی که به صورت دشت های پهن با شرایط آب و هوایی مناسب که البته با توجه به نوع کاربری چنین زمینهایی باز بایستی همه جوانب زیست محیطی آن نیز درنظر گرفته شود. با این حال بعضی از مناطقی که قابل بررسی هستند میتواند استانهایی از قبیل قزوین،اصفهان،خوزستان،خراسان و شاید جاهای دیگری نیز باشد.امیدوارم دوستان در تکمیل وتصحیح این نظرات کمک کنند.

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، aramo ، deeas ، omid vakili ، kiana7822 ، 0RKIDEH ، Sadeghpour ، haydariyan

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اگر به عنوان شهردار شهر محل زندگی خود انتخاب شوید، شهر را چگونه شهرداری می کنید؟ alireza 0 680 ۱۳۹۴-۴-۱۰، ۱۲:۳۲ عصر
آخرین ارسال: alireza
  میزگرد علمی شماره 4:تاریخ در گذر زمان armangostar 0 1,295 ۱۳۹۲-۹-۱۸، ۰۲:۵۶ صبح
آخرین ارسال: armangostar
  میزگرد علمی شماره 3:نگاهی به معماری شهرهای مدرن armangostar 0 1,100 ۱۳۹۲-۹-۱۸، ۰۲:۳۵ صبح
آخرین ارسال: armangostar
  دعوت به همکاری از بین اعضای فعال برای مدیریت میزگرد علمی ایران شهرساز در حوزه شهرسازی alireza 0 1,420 ۱۳۹۲-۹-۳، ۰۹:۲۴ عصر
آخرین ارسال: alireza
  مشکل ترافیک و تردد در شهر های ما چرا حل نمی شود؟ FaTyJo0oN 4 2,306 ۱۳۹۲-۶-۱، ۰۵:۲۵ عصر
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  تأثیرات مکتب شیکاگو در شهر و جغرافیا- قسمت اول ماراویا 0 3,129 ۱۳۹۱-۹-۴، ۰۱:۱۹ عصر
آخرین ارسال: ماراویا
  شهر سوخته ماراویا 0 1,275 ۱۳۹۱-۹-۳، ۰۹:۵۲ صبح
آخرین ارسال: ماراویا
  تحلیلی بر مدل ساختار شهر اسلامی ماراویا 1 1,971 ۱۳۹۱-۸-۲۹، ۰۱:۱۰ عصر
آخرین ارسال: منصور91
  نظر سنجی برای انتخاب موضوع میزگرد علمی omid vakili 15 7,312 ۱۳۹۱-۲-۱۳، ۰۲:۳۵ عصر
آخرین ارسال: فاطمه زهرا

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان