امتیاز موضوع:
  • 85 رأی - میانگین امتیازات: 3.09
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دانلود مقاله مبلمان شهری
تشکر از سید حجت موسوی و وبلاگ فعال ایشان که مدتی فعالیتش کم شده است.
زندگي شهري برخلاف زندگي ساده روستايي، از زيبايي هاي طبيعي تهي است. فضاهاي شهري به خودي خود داراي زيبايي بصري نيستند و اين در حالي است كه انسان نياز مبرمي به وجود نظم و زيبايي در محيط زندگي خود دارد. بنابراين چنانچه فضاي بي روح شهر و روحيه زيبايي پرستي انسان را در كنار هم قرار دهيم؛ به اهميت عامل تعيين كننده اي به نام مبلمان شهري پي مي بريم. اگر يكي از نيازهاي شهري را داشتن مبلمان و اثاثيه متناسب با سيماي شهر بدانيم، مي توانيم مبلمان شهري را به تجهيزاتي شامل نيمكت ها، تيرهاي برق ، باغچه ها، كف فرش ها، كيوسك ها، شيرهاي آتش نشاني، تابلوهاي تبليغاتي، وسايل تفريحي پارك ها، سطل های زباله، مجسمه ها و حصارها تعميم دهيم.

اجزاي مبلمان شهري، دو ويژگي اساسي دارند: كاربردي بودن و زيبايي، كه در صورت داشتن هر دو ويژگي، می‌توانند نياز عملكردي و بصري شهروندان را همزمان برآورده سازند. البته اين امر، مستلزم در نظر گرفتن مقوله‌هاي متعددي در طراحي اجزاي مبلمان شهري است كه نه تنها رنگ، هماهنگي با محيط پيرامون، دوام، ايمني و اقتصادي بودن آنها مورد نظر است، بلكه بايد از نظر عملكردي، جانمايي مناسبي در سطح شهر داشته باشند تا بتوانند پاسخگوي نياز شهروندان باشند. در طراحي فضاهاي شهري عناصر متعددي در شهر جاي گرفته‌اند كه جزئي از مكان هستند و چنانچه با يكديگر هماهنگي و انسجام داشته باشند، مضامين و مفاهيم مشتركي را بيان مي‌كنند. به عنوان مثال در گذشته، قرار گرفتن برخي از بناها با كاربري‌هاي عمومي، در مجاورت فضاهاي عمومي، فضايي بسيار مناسب و دلنشين جهت توقف عابرين پياده ايجاد مي‌كرد؛ اما با گذشت زمان و ورود فن‌آوري جديد و از همه مهم‌تر، ورود اتومبيل به شهرها، ساختار شهرهاي گذشته دگرگون شد و فضاهاي شهري، داراي اشكال متفاوت با اجزاي متفاوتي شدند. همچنين كاربري‌هاي فضاهاي شهري، بيش از پیش تنوع يافت، مانند كاربري‌هاي مراكز تاريخي، تجاري و هنري شهر، فضاهاي تردد خودروها(سواره روها)، فضاهاي تردد عابرين پياده (فضاهاي تعامل اجتماعي و تجمع مردم)، فضاهاي سبز عمومي، همچون پارك‌ها و حاشيه رودخانه‌ها كه هر كدام تعريف متفاوتي دارند و مبلمان شهري جداگانه‌اي را مي‌طلبند. البته مهم ساختار و انسجام هر يك از اجزا در كل شهر است، چرا كه اگر عناصر يك مكان، فاقد هماهنگي و انسجام بصري و ارتباط با هويت شهروندان باشند، احساس سردرگمي و بيگانگي با شهر ايجاد مي‌كنند. نكته مهم در طراحي محيط هاي شهري و زيباسازي آن ها، جابه جايي عناصر مبلمان شهري و درك تمامي شرايط حسي - رواني افراد مختلفي است كه در آن فضا حضور مي‌يابند.

ادامه مقاله :

.doc   www.iranshahrsaz.comزندگي شهري برخلاف زندگي ساده روستايي.doc (اندازه: 80.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 1,073)

آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط lofra ، 338 ، سعید سعید ، kasrak ، ahmad lotfi ، mahsa.aezzi ، tarsasa ، dely_sh ، heidar khabbazi ، atelieahjam ، HAMED
دمت گرم

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط lofra ، alireza
    very good

آخرین ارسال های من :
      پاسخ
       سپاس شده توسط alireza ، lofra
      :shy:دستتون درد نکنه
      آخرین ارسال های من :

خودت باش،بقيه نقش ها همه گرفته شده اند.
      پاسخ
      maghalate khobi gozashtin kheyli mamnon

آخرین ارسال های من :
        پاسخ
        بسیار عالی

آخرین ارسال های من :
        پاسخ
        ممنونم خوب بود
        آخرین ارسال های من :

خداوند روستا را آفرید
          و انسان شهر را

ولی شاعران آرمانشهر را آفریدند
        که حتی در خواب هم خواب آن را ندیدند

پاسخ
         سپاس شده توسط rassel
        دست شما درد نکنه مقاله خیلی جالب بود ولی ای کاش قانون مقاله نویسی مقدمه ،چکیده و نتیجه داشت .

آخرین ارسال های من :
          پاسخ

موضوع‌های مشابه…
          موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
            90.293 46- مدیریت شهری و نقش آن در توسعه ی سازمان فضایی شهر بابلسر سیدمحمد رستمکلایی aramo 1 3,933 ۱۳۹۵-۹-۲۰، ۱۰:۳۶ عصر
          آخرین ارسال: oyster
            کتاب سبزه میدان هویت گم شده برای دانلود zidane 0 1,218 ۱۳۹۵-۷-۸، ۰۵:۲۳ عصر
          آخرین ارسال: zidane
            مقاله محله های تاریخی شهری تلگرام1 0 1,526 ۱۳۹۴-۱۱-۱۸، ۰۴:۳۲ عصر
          آخرین ارسال: تلگرام1
            مقاله موزه هنرهای معاصر و موزه فرش MHAKBARI 2 2,437 ۱۳۹۴-۹-۱، ۱۱:۵۶ عصر
          آخرین ارسال: atelieahjam
            کد کاربری های شهری ati.d 2 2,869 ۱۳۹۴-۸-۱۵، ۱۲:۱۴ عصر
          آخرین ارسال: محبوبه مکتبی
            مقاله کاربرد مطالعات هواشناسی آلودگی هوا در طراحی شهری atelieahjam 1 1,977 ۱۳۹۴-۸-۲، ۰۷:۵۴ عصر
          آخرین ارسال: ra9hil
            مقاله طراحی مجسمه های شهری atelieahjam 0 2,444 ۱۳۹۴-۸-۲، ۱۲:۵۱ عصر
            مقاله طراحی و الگوهای رفتاری پیشنهادی برای بهسازی پارک های شهری atelieahjam 0 2,479 ۱۳۹۴-۸-۲، ۱۲:۲۳ عصر
            مقاله طراحی و مهندسی فضای سبز و پارکهای شهری و جنگلی atelieahjam 0 2,630 ۱۳۹۴-۸-۲، ۱۰:۴۹ صبح
            مقاله فرش شهری ، مقدمه ای بر شهرسازی فولدینگ atelieahjam 0 2,592 ۱۳۹۴-۸-۲، ۱۰:۳۵ صبح

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان