امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 3.32
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بازبینی باغ ایرانی بعنوان یک فضای شهری
در معماری ایرانی اسلامی یا بهتر است بگوییم ایرانی اسلامی شده توجه به نوعی عرفان اسلامی و نکته برداری از آیات قرآن به عنوان طرح های گرافیکی منظورم اسلیمی ها کاشی کاری ها و طرح های مشبک کاری هست که نگاه ویژه ای به اعتقاد به جهان پس از مرگ و برزخ و دوزخ و بهشت رو تداعی میکنه

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    دانلود پاورپوینت باغ

فایل‌(های) پیوست شده
    .rar   باغ.rar (اندازه: 1.85 MB / تعداد دفعات دریافت: 29)
    آخرین ارسال های من :

پاسخ
    حتی در نوع فضا سازی و طراحی باغچه ها در باغ تاثیر زیادی داشته و سعی شده مصداق آیه جنات تجری الانهار .... اجرا بشه

پاسخ
     سپاس شده توسط marziyeh.b
    به نظر منم باغ سازی ایرانی ایده ساده ولی فوق العاده ای بوده که اگه امروزه دوباره به کار گرفته بشه میتونه فضاهای خوبی خلق بشهو تو شهر ما که چهارباغ های زیادی بوده که فقط بعضی عکیس های قدیمیش مونده که اگه باقی میموندند و تبدیل به خونه نمیشدند بعضیاشون خیلی خوب می شد

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط Brightness
    باغ سازی تا جایی که من اطلاع دارم در ایران همیشه تحت تاثیر اعتقادات بوده
    قبل از اسلا تحت تاثیر دین زرتشت و کتاب اوستا و سخنانی که از زرتشت در این کتاب هست بوده و بعد از اسلام هم به نحوی از قرآن و روایت هایی که در مورد بهشت بوده متاثر هست
    مثلا در کتاب اوستا جایی نوشته شده که کسانی که بیشترین سر سبزی و آبادانی رو برای زمین بیاورند جزء برترین بندگان هستند و کشت و کار و کشاورزی خیلی در این کتاب ستایش شده

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    البته با توجه به اینکه قسمت اعظم کشور ما در ناحیه نیمه بیابانی قرار داره ایجاد و احیا و نگهدار یاز باغ های ایرانی در کنار سایر فضاهای شهری میتونه جایگذین پارک الهام گرفته از کشور های اروپایی که آب و هوای متفاوت دارن بشه

پاسخ
    اصولی مثل تقاطع ، قرینگی و هدایت جریان آب به عنوان عامل سرزندگی تو باغ های ایرانی زیاد دیده میشه که یه جورایی به خوانایی اونا کمک میکنهو البته امروزه هم گفته می شه که طرح پارک ها و باغها باید جوری باشه که حس دیسکاوری یا کشف رو در ناظر پدید بیاره و نباید زیاد خوانا باشه

پاسخ
    (۱۳۹۳-۲-۱۰، ۱۰:۳۸ عصر)mojtaba.kiani نوشته است: باغ سازی تا جایی که من اطلاع دارم در ایران همیشه تحت تاثیر اعتقادات بوده
    قبل از اسلا تحت تاثیر دین زرتشت و کتاب اوستا و سخنانی که از زرتشت در این کتاب هست بوده و بعد از اسلام هم به نحوی از قرآن و روایت هایی که در مورد بهشت بوده متاثر هست
    مثلا در کتاب اوستا جایی نوشته شده که کسانی که بیشترین سر سبزی و آبادانی رو برای زمین بیاورند جزء برترین بندگان هستند و کشت و کار و کشاورزی خیلی در این کتاب ستایش شده
    جالبه! فضاسازی هاشون باید متفاوت بوده باشه در هر دوره! اینطور نیست؟
    آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
    پاسخ
    البته عنصر اعتقادات در هر عصری بر روی اسلوب و بنیاد های معماری و شهر سازی دخیل بوده نمونه ی جالب و خیره کنندش شهر باستانی بابل هست

پاسخ
    دانلود پاورپوینت باغ ایرانی

فایل‌(های) پیوست شده
    .rar   باغ ایرانی.rar (اندازه: 7.17 MB / تعداد دفعات دریافت: 43)

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      باغ بعنوان یک عنصرشهری نقش قابل توجهی درشکل دهی به فضاهای.... alireza 1 1,526 ۱۳۹۳-۱۰-۲۰، ۰۷:۱۵ صبح
    آخرین ارسال: مسافر
      گردشگری شهری Urbanist 44 30,280 ۱۳۹۳-۷-۱۱، ۰۱:۱۹ عصر
    آخرین ارسال: atelieahjam
    Exclamation برنامه ریزی شهری یا طراحی؟ jani501 0 1,805 ۱۳۹۳-۲-۲۷، ۰۸:۱۵ عصر
    آخرین ارسال: jani501
      میزگرد موضوع فضای شهری سواحل alireza 65 17,921 ۱۳۹۳-۲-۱۰، ۰۶:۲۱ عصر
    آخرین ارسال: alireza

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان