امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 3.32
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بازبینی باغ ایرانی بعنوان یک فضای شهری
(۱۳۹۳-۲-۱۰، ۱۰:۴۹ عصر)netani نوشته است: ببینید ویژگی های معماری منحصر به فرد باغ ایرانی اون رو تبدیل به یک فضای مناسب برای مناطق نیمه بیابانی کرده که از دیر باز جزو فضاهای شهری بوده فقط کافیه طبق همون اسلوب مثلا دوره صفوی جایگذین پارک بشه
ویژگی باغ های دوران صفویه؟
آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
پاسخ
با اجازه دوستان به علت چشم درد خدانگهدار جمع بندی بحث فردا

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط Brightness ، atelieahjam
    دانلود مقاله درباره باغ ایرانی

فایل‌(های) پیوست شده
    .doc   باغ ارم.doc (اندازه: 914 KB / تعداد دفعات دریافت: 42)
    .pdf   باغ ایرانی تمثیلی از بهشت.pdf (اندازه: 2.47 MB / تعداد دفعات دریافت: 4)
    .pdf   باغ های ایرانی.pdf (اندازه: 665.7 KB / تعداد دفعات دریافت: 13)
    .pdf   تاریخچه باغ ایرانی.pdf (اندازه: 385.52 KB / تعداد دفعات دریافت: 38)
    .pdf   علل پيدايش باغ های تاريخی ايران.pdf (اندازه: 214.19 KB / تعداد دفعات دریافت: 28)
    .docx   مقاله کامل معماری باغ های ایرانی.docx (اندازه: 30.95 KB / تعداد دفعات دریافت: 15)
    آخرین ارسال های من :

پاسخ
     سپاس شده توسط marziyeh.b ، Brightness ، Safoora_Tn
    استفاده کردن از اصول و عناصر معماری و باغسازی ایرانی، البته به روش های امروزی و همچنین تکنیک و مصالح جدید باعث می شود که این باغها دوباره احیا شوندو از بین نروند. یه جایی خوندم چند راهکار ارائه داده بود مثل : خرید باغ های قدیمی باقیمانده در تهران و دیگر شهرهای قدیمی ایران،
    حفظ عمارتها و باغ های قدیمی، و استفاده جدید از آنها،
    تشویق افراد توانا به خرید و وقف باغ های قدیمی،
    جلب توجه معماران جوان به اصول فنی و معماری باغ ایرانی،
    استفاده از المان های معماری ویژه باغ ایرانی مثل کوشک و تالار و دیوار و دروازه،

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط Brightness ، marziyeh.b
    دانلود باغ ایرانی - PPT to PDF

فایل‌(های) پیوست شده
    .rar   باغ ایرانی.rar (اندازه: 3.04 MB / تعداد دفعات دریافت: 70)

پاسخ
     سپاس شده توسط Brightness ، Safoora_Tn
    (۱۳۹۳-۲-۱۰، ۰۷:۴۹ عصر)marziyeh.b نوشته است: باغ ایرانی در گذشته بعنوان نمادی از بهشت موعود برای مردم بوده و بیشتر تحت تاثیر نظام ابیاری و در زمین های شیب دار شکل میگرفته است.
    باغ های ایرانی هم خصوصی بوده و هم عمومی
    یکی از علل اصلی احداث باغ در زمین های شیب دار که نمونه های آن زیاد به چشم می خورد امکان حرکت آب در میان باغ به شکل طبیعی است
    علاوه بر این زمین شیب دار موجب جهت گیری هندسی باغ نیز می شود (وجود زمین شیبدار شرط لازم دیگری برای آبیاری باغ بوده و جهت باغ بر همین اساس شکل می گیرد )
    سیستم هندسی که ایرانیان برای آبیاری به کار گرفته اند دقیق ترین و سهل ترین امکان را فراهم می کرده است .

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    در نتیجه کلی به عقیده بنده که باغ از فضاهای بسیار مطلوبی برای حفظ روحیه شادابی انسانهاست ، مثل زمانی که همه دوست داریم میوه ها رو از روی درخت توی باغ بچینیم و از لحظاتی که در اون حال زندگی می کنیم لذت می بریم ، باید به فضای باغ ها اهمیت بدهیم ، حالا میخواد این باغ از هر دسته ای باشه فرقی نمیکنه ، فقط باید محیط های زندگی رو با توجه به فضاهایی که در اختیار داریم به بودن باغ در این محیط اهمیت بدهیم و شادابی زندگی را افزایش بدهیم.

حتی اگر شده با ایجاد یک باغچه در داخل حیاط منزل این شور و نشاط را بوجود بیاوریم . زندگی باید جریان داشته باشه و استفاده از گل و گیاه زینتی گرفته تا هر نوع درختی که می تونیم بکاریم رو باید در فضای زندگی داشته باشیم.

بن و ریشه ما انسان ها از طبیعت است ، از روزهایی که مانند انسان اولیه در محیط طبیعت و جنگل ها زندگی می کردیم تا زمانی که شدیم انسان های متمدن و شهر نشین ، در هر صورت با طبیعت در ارتباطیم و بدین وسیله بسیاری از ضروریات و احتیاجات ما ارمغانی است از طبیعت ، بنابراین تا شقایق هست زندگی باید کرد

از حضور تمامی دوستان گرامی در این نشست تشکر دارم و از اندیشه های ارزشمندتان نهایت استفاده را بردیم. موفق باشید

پاسخ
     سپاس شده توسط alireza ، matinHZ
    سلام و تشکر از دوستانی که در گفتگوی امشب شرکت کردند تا جایی که میشد حدس زد مهندسین لاین:
    مجتبی،مری،متین،لیلا،برایتنس،نتانی،شوشه(بدون ارسال)اندیشه،فاطمه(بدون ارسال)
    و مهندسین سایت:
    ابراهیمی،غفوری،حیدریان،تیلور،علی و 14 عضو دیگر و دهها مهندس مهمان
    که تا این لحظه بیش از 1270 بازدید و 95 پاسخ ارسال شد که لازم میدونم از تک تک شما تشکر کنم و مطمئنا در گفتگوی بعدی که در سایت انجام خواهد شد بهتر نیز خواهد بود.
    با توجه به ارسال دهها فایل با ارزش و فیلم(ارسالی مهندس لیلا) یکی از بهترین گفتگوها در دنیای نت بود و در آینده نزدیک دهها محقق از آن بعنوان یک منبع استفاده خواهند کرد.
    تا دقایقی دیگر جمع بندی مهندس ابراهیمی(سایت) را مهندس لیلا منتقل و جمع بندی مهندس متین فردا ارسال خواهد شد.
    شب بر همه شما بسیار آرام
    موضوع فردا را مهندس مری اعلام خواهند کرد و مکان و ساعت را نیز فردا اعلام خواهیم کرد.
    آخرین ارسال های من :

پاسخ
     سپاس شده توسط atelieahjam
    دانلود پاورپوینت باغ های کهن

فایل‌(های) پیوست شده
    .rar   باغ های کهن.rar (اندازه: 7.85 MB / تعداد دفعات دریافت: 47)

پاسخ
     سپاس شده توسط alireza
    باغ ایرانی – باغ ژاپنی؛ معنا و معماری

ملیحه تقی پور / کارشناس ارشد معماري، عضو گروه پژوهشی مجتمع صنعتی علیپور
    احسان طهماسبی / کارشناس ارشد معماري
    این مقاله در مجله معماري و ساختمان زمستان 89 چاپ گردیده است.

چکیده:
    باغ ایرانی و ژاپنی از الگوهاي اصلی باغ سازي در جهان بوده و با ویژگی هاي سرزمینی و فرهنگ مردم آنها پیوند محکمی داشته اند. ایران و ژاپن داراي فرهنگها و آداب و رسوم متفاوتی هستند اما در هر دو تمدن احترام و جایگاه ویژه اي براي طبیعت از گذشته هاي دور دیده می شود. تفاوتهایی در نحوه استفاده و بکارگیري عناصر مختلف وجود دارد، که بیشترین استفاده از آنها را در باغهاي هر سرزمین می بینیم. در این مقاله، با بررسی تطبیقی این دو گونه باغ می خواهیم بدانیم ویژگی ها و عناصر اصلیشان چه بوده و چگونه در آنها حضور یافته اند. مواردي که در این دو باغ بررسی و مقایسه می کنیم، اینها هستند: ساختار و عناصر اصلی، محصوریت، ساختمان هاي درون باغ، مسیرها، آب، گیاهان، و فرهنگ و زندگی. با مقایسۀ آنها ملاحظه شد که همۀ این موارد نقشی اساسی در ساخت این باغ ها داشته، اما نحوة کاربردشان داراي تفاوت هایی بوده است. آنچه که توجه را جلب می نماید اینست که در هر دو الگوي باغ زندگی اي متناسب با فرهنگ آن سرزمین جریان داشته که با شناخت آن می توان انسانی را که در طول تاریخ در آنجا زیسته است، درست تر شناخت.

فایل‌(های) پیوست شده
    .pdf   باغ ایرانی – باغ ژاپنی؛ معنا و معماری.pdf (اندازه: 984.23 KB / تعداد دفعات دریافت: 253)

پاسخ
     سپاس شده توسط alireza

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      باغ بعنوان یک عنصرشهری نقش قابل توجهی درشکل دهی به فضاهای.... alireza 1 1,503 ۱۳۹۳-۱۰-۲۰، ۰۷:۱۵ صبح
    آخرین ارسال: مسافر
      گردشگری شهری Urbanist 44 30,191 ۱۳۹۳-۷-۱۱، ۰۱:۱۹ عصر
    آخرین ارسال: atelieahjam
    Exclamation برنامه ریزی شهری یا طراحی؟ jani501 0 1,792 ۱۳۹۳-۲-۲۷، ۰۸:۱۵ عصر
    آخرین ارسال: jani501
      میزگرد موضوع فضای شهری سواحل alireza 65 17,693 ۱۳۹۳-۲-۱۰، ۰۶:۲۱ عصر
    آخرین ارسال: alireza

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان