امتیاز موضوع:
  • 24 رأی - میانگین امتیازات: 3.25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گردشگری شهری
با سلام

به لحاظ تخصصی بودن موضوع گردشگری و عدم اطلاعات تخصصی بنده در این زمینه ، شاید در حد دیدگاه معمول و عام در این زمینه نظراتی داشته باشم ، اما خوشحال خواهم شد که از نظرات ارزشمند و پرمحتوای دوستان گرامی بهره مند گردم.

گردشگری که یکی از صنعت های ارزشمند به شمار می آید ، از دیرباز در جوامع مختلف رایج بود و سیاحان و تاجران و دیگر کسانی که به دلایل مختلفی عزم سفر میکردند و از دیار خود خارج می شدند و این سفر که شامل زمان هم میشد و از اینرو به آنها مسافر می گفتند ، و در آیین و روسوم ما ایرانی ها هم معمولا برای مسافر دعای خیر می کردند و به بدرقه اش می رفتند و پشت سرش کاسه ای آب زلال می ریختند که سفری روشن در پیش رو داشته باشه و با جمع شدن اقوام و نزدیکان در خانه شخص مسافر آش پشت پا می پختند ، برای مسافرانی که عزم سفرهای زیارتی داشتند بصورت پیاده روی مسافر را بدرقه میکردند و در طول مسیر شخصی با صدایی خوش برای مسافر چاوشی خوانی می کرد ، و به هنگام برگشت مسافر بطور جمعی یا فردی به استقبال مسافر می رفتند ، از جمله نکات فرهنگی و آیینی که برای شخص مسافر از گذشته تا امروز نیز مرسوم و رایج می باشد همین فرهنگ ارزشمندی است که ما داریم.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness ، marziyeh.b
(۱۳۹۳-۲-۱۳، ۰۷:۰۸ صبح)atelieahjam نوشته است: با سلام

به لحاظ تخصصی بودن موضوع گردشگری و عدم اطلاعات تخصصی بنده در این زمینه ، شاید در حد دیدگاه معمول و عام در این زمینه نظراتی داشته باشم ، اما خوشحال خواهم شد که از نظرات ارزشمند و پرمحتوای دوستان گرامی بهره مند گردم.

گردشگری که یکی از صنعت های ارزشمند به شمار می آید ، از دیرباز در جوامع مختلف رایج بود و سیاحان و تاجران و دیگر کسانی که به دلایل مختلفی عزم سفر میکردند و از دیار خود خارج می شدند و این سفر که شامل زمان هم میشد و از اینرو به آنها مسافر می گفتند ، و در آیین و روسوم ما ایرانی ها هم معمولا برای مسافر دعای خیر می کردند و به بدرقه اش می رفتند و پشت سرش کاسه ای آب زلال می ریختند که سفری روشن در پیش رو داشته باشه و با جمع شدن اقوام و نزدیکان در خانه شخص مسافر آش پشت پا می پختند ، برای مسافرانی که عزم سفرهای زیارتی داشتند بصورت پیاده روی مسافر را بدرقه میکردند و در طول مسیر شخصی با صدایی خوش برای مسافر چاوشی خوانی می کرد ، و به هنگام برگشت مسافر بطور جمعی یا فردی به استقبال مسافر می رفتند ، از جمله نکات فرهنگی و آیینی که برای شخص مسافر از گذشته تا امروز نیز مرسوم و رایج می باشد همین فرهنگ ارزشمندی است که ما داریم.
بله، در گذشته بیشتر زیارتی بوده! اما الان خیلی گسترده تر شده این موضوع .
شهرهاي معمولاً جاذبه‌هاي متنوع و بزرگي شامل موزه‌ها، بناهاي يادبود، تئاترها، استاديوم‌هاي ورزشي، پارك‌ها، شهربازي، مراكز خريد، مناطقي با معماري تاريخي و مكان‌هايي مربوط به حوادث مهم با افراد مشهور دارا بوده كه اين خود گردشگران بسياري را جذب مي‌كند(Timothy,1995,63

).
آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam
اما گردشگری هم مانند بسیار اط فعالیت ها داراری پیامد ها مثبت و منفی میتونه باشه اما این پیامد ها بالقوه بوده و ممکنه در شرایط مختلف تغییر پیدا کنند

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness ، atelieahjam
پیامد های منفی
بروز مشکلات کاربری زمین
ظهور و وفور ابنیه با طراحی و کیفیت بصری بد و نامناسب
الودگی و شلوغی ترافیک و سواره
تمرکز ناکارامد خدمات رفاهی
تغییر در الگوهای رایج کاربری زمین
صدمه به سایت های باستانی و تاریخی

پاسخ
پیامد مثبت
نوسازی ساختمان ها و اثار سایت تاریخی موجود
حفاظت دایم و مستمر محیط
توسعه زیر ساخت ها
افزایش اگاهی ساکنین نسبت به محیط طبیعی و فرهنگی
بهسازی محیط
توسعه گردشگری و در ماد زا شدن ان برای مردم
و ...

پاسخ
در صورت ساماندهي آثار، بناها و بافت‌هاي تاريخي، علاوه بر فراهم شدن زمينه تقويت صنعت گردشگري در شهر، امكان استفاده از سرمايه‌هاي نهفته شهري و حضور شهروندان در جايگاه‌ها و فضاهاي تاريخي و گردشگري شهري فراهم مي‌شود .

توسعه گردشگري شهري باعث آشتي شهروندان با گذشته و جاذبه‌هاي تاريخي شهر خود می شود. يكي از طرح‌هاي مهم در زمینه رشد و توسعه گردشگری، باززنده‌سازي صنعت گردشگري با محور گردشگري درون‌شهري است ، تا در كنار بازيابي جايگاه آثار و فضاهاي تاريخي ، بتوان اين گونه قابليت‌ها را در اختيار تمام شهروندان قرار داد.

پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam ، marziyeh.b ، Safoora_Tn
(۱۳۹۳-۲-۱۳، ۰۷:۱۴ صبح)Brightness نوشته است: بله، در گذشته بیشتر زیارتی بوده! اما الان خیلی گسترده تر شده این موضوع .
شهرهاي معمولاً جاذبه‌هاي متنوع و بزرگي شامل موزه‌ها، بناهاي يادبود، تئاترها، استاديوم‌هاي ورزشي، پارك‌ها، شهربازي، مراكز خريد، مناطقي با معماري تاريخي و مكان‌هايي مربوط به حوادث مهم با افراد مشهور دارا بوده كه اين خود گردشگران بسياري را جذب مي‌كند(Timothy,1995,63
).

برای رسیدن به این منظور باید امکانات لازم در شهرها فراهم بشه و اگر موزه و پارک و شهربازی و غیره در شهر ما وجود داشته باشه ، من نوعی شهروند هم می تونم از امکانات شهری خودم استفاده کنم و دلیلی برای رفتن به شهر دیگری به لحاظ استفاده از این نوع امکانات نداشته باشم و این می تونه از لحاظ اقتصادی برای من شهروند خیلی مناسب تموم بشه ، اما سیر و سیاحت و استفاده از امکانات شهرهای دیگر برای اوقاتی که قصد مسافرت طولانی مدت تری داشته باشم ، در نظر می گیریم که کدوم شهر زیباتر و جذاب تر و دارای امکانات بهتری هست و برای من مناسب تر هست و با خواسته های من جور در میاد اونوقت به همون شهر سفر میکنم.

پاسخ
 سپاس شده توسط marziyeh.b ، Safoora_Tn
[/quote]

برای رسیدن به این منظور باید امکانات لازم در شهرها فراهم بشه و اگر موزه و پارک و شهربازی و غیره در شهر ما وجود داشته باشه ، من نوعی شهروند هم می تونم از امکانات شهری خودم استفاده کنم و دلیلی برای رفتن به شهر دیگری به لحاظ استفاده از این نوع امکانات نداشته باشم و این می تونه از لحاظ اقتصادی برای من شهروند خیلی مناسب تموم بشه ، اما سیر و سیاحت و استفاده از امکانات شهرهای دیگر برای اوقاتی که قصد مسافرت طولانی مدت تری داشته باشم ، در نظر می گیریم که کدوم شهر زیباتر و جذاب تر و دارای امکانات بهتری هست و برای من مناسب تر هست و با خواسته های من جور در میاد اونوقت به همون شهر سفر میکنم.
[/quote]
موافقم با نظر شما،اما به نظرتون چطور میشه این امکانات رو فراهم کرد تا مردم از وجود اون مکان اطلاع پیدا کنن و براشون جذاب باشه؟ایا فقط تبلیغات کافیه؟

پاسخ
 سپاس شده توسط Safoora_Tn ، atelieahjam
اگر به اصفهان سفر کنیم جاذبه های تاریخی تمام وقت ما را برای بازدید تحت تاثیر خواهد گذاشت و این یکی از محاسن جذب گردشگر به شهر اصفهان هست .

همینطور شهرهای دیگر ایران که جاذبه های تاریخی و طبیعی و صنعتی دارند ، اما متاسفانه به نظر من اکثر امکانات تفریحی و فراهم نمودن بستر مناسب برای جذب گردشگر در کلان شهرهای ما خلاصه شده و سایر شهرهای کوچک دور از این امکانات هستند ، دارا بودن امکانات شهری حق هر شهروندی است که در شهر خود داشته باشه و ازش استفاده کنه و بخاطر استفاده از یک سری امکانات معمول آدم مجبور نشه که به دور دست ها مسافرت کنه ، به نظرم گردشگری فقط این نیست که حتما از شهر خودمون خارج بشیم و به شهر دیگری برویم ، می تونیم در ساعاتی کوتاه از عصر یک روز دل انگیز در سطح شهر خودمون هم گردش کنیم و از جاذبه های شهرمون استفاده کنیم.

پاسخ
 سپاس شده توسط marziyeh.b ، Safoora_Tn
گردشگری تاثیر فراوانی در ابعاد اقتصادی فرهنگی و سیاسی کشور می گذارد
موفقیت در این امر مستلزم توجه به ارائه امکانات در جاذبه های گردشگری است که می توان گفت از تاثیر گذارترین آن در ساعاتی از شبانه روز نورپردازی می باشد

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط marziyeh.b ، atelieahjam

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بازبینی باغ ایرانی بعنوان یک فضای شهری Brightness 119 30,316 ۱۳۹۴-۸-۱۵، ۰۳:۵۱ عصر
آخرین ارسال: akram2
Exclamation برنامه ریزی شهری یا طراحی؟ jani501 0 1,793 ۱۳۹۳-۲-۲۷، ۰۸:۱۵ عصر
آخرین ارسال: jani501
  میزگرد موضوع فضای شهری سواحل alireza 65 17,733 ۱۳۹۳-۲-۱۰، ۰۶:۲۱ عصر
آخرین ارسال: alireza

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان