امتیاز موضوع:
  • 17 رأی - میانگین امتیازات: 3.59
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مردم محوری طرح یا تخصصی بودن طرح؟
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۹:۵۵ عصر)mahsa.aezzi نوشته است: اینکه این برنامه ریزی برای چه جامعه ای قرار است اجرا شود؟ و آن جامعه چه تجربیات برنامه ریزی را اندوخته است مهم میشه.
چراکه جریان برنامه ریزی این روزها در جهان به سمتی میره که برنامه ریز فقط تسهیل گر بشه، اما این نکته وجود داره که شهری که تا به حال حتی یک بار از شهروندان خود برای طرح هایی که میده نظر سنجی نکرده باشه باید گفت 0% اون طرحی که بخواد با تکیه به مردم پیش بره هم جلو نمیره.
به طور خلاصه بگم پیشینه و تجربیات شهروندان بسیار در نوع برخورد برنامه ریز با آن ها مهم میشود.
در جامعه ای بنا به شرایط باید نگاهی بالا به پایین داشت و در جامعه ای باید "با" مردم برنامه را پیش برد.

من اینطور برداشت میکنم از حرفتون که در جایی میشه نظر مردم رو بیشتر دخیل کرد که مردم آگاهی بیشتری از خواسته ها و روش رسیدنشون به خواسته هاشون دارن!
یا به صحبت دیگه ای بنیاد های مردم نهاد قوی تری وجود داره!

طبیعتا این بنیاد های مردم نهاد بعد از مدتی نقش آزانس های تصمیم گیر رو بازی میکنن!
اتفاقی که در جهان افتاده است!

-----
دقیقا دنبال همین نظر بودم چون ضعف ایران دقیقا همین هست که بنیاد ها و موسساتی که باید این نقش را بازی کنن و از مردم باشن در واقع از سمت موسسات دولتی و با بودجه دولت تشکیل میشن!
نه از طریق مشارکت مردم و با همکاری مردم!

تشکل های محلی, صنفی, اجتماعی و .... نقش مهمی در توسعه تحقق خواسته مردم به روش مطلوب دارن! در عین حال هزینه اضافی بر دوش طرح نیستند ولی نقش ناظری قدرتمند از بین مردم رو بازی میکنن!

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط mahsa.aezzi ، haydariyan
(۱۳۹۳-۲-۲، ۱۰:۰۵ عصر)shahbaz نوشته است:
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۹:۵۵ عصر)mahsa.aezzi نوشته است: اینکه این برنامه ریزی برای چه جامعه ای قرار است اجرا شود؟ و آن جامعه چه تجربیات برنامه ریزی را اندوخته است مهم میشه.
چراکه جریان برنامه ریزی این روزها در جهان به سمتی میره که برنامه ریز فقط تسهیل گر بشه، اما این نکته وجود داره که شهری که تا به حال حتی یک بار از شهروندان خود برای طرح هایی که میده نظر سنجی نکرده باشه باید گفت 0% اون طرحی که بخواد با تکیه به مردم پیش بره هم جلو نمیره.
به طور خلاصه بگم پیشینه و تجربیات شهروندان بسیار در نوع برخورد برنامه ریز با آن ها مهم میشود.
در جامعه ای بنا به شرایط باید نگاهی بالا به پایین داشت و در جامعه ای باید "با" مردم برنامه را پیش برد.

من اینطور برداشت میکنم از حرفتون که در جایی میشه نظر مردم رو بیشتر دخیل کرد که مردم آگاهی بیشتری از خواسته ها و روش رسیدنشون به خواسته هاشون دارن!
یا به صحبت دیگه ای بنیاد های مردم نهاد قوی تری وجود داره!

طبیعتا این بنیاد های مردم نهاد بعد از مدتی نقش آزانس های تصمیم گیر رو بازی میکنن!
اتفاقی که در جهان افتاده است!

-----
دقیقا دنبال همین نظر بودم چون ضعف ایران دقیقا همین هست که بنیاد ها و موسساتی که باید این نقش را بازی کنن و از مردم باشن در واقع از سمت موسسات دولتی و با بودجه دولت تشکیل میشن!
نه از طریق مشارکت مردم و با همکاری مردم!

تشکل های محلی, صنفی, اجتماعی و .... نقش مهمی در توسعه تحقق خواسته مردم به روش مطلوب دارن! در عین حال هزینه اضافی بر دوش طرح نیستند ولی نقش ناظری قدرتمند از بین مردم رو بازی میکنن!

بله همین طوره
آخرین ارسال های من :

پاسخ
سکوت تا کی!!
12 کاربر زیر موضوع را خوانده است:
AliReza (۱۳۹۳-۱-۲۸, ۱۱:۰۹ عصر)، haydariyan (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۱:۲۲ عصر)، eleven11 (امروز, ۰۶:۱۵ صبح)، Brightness (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۰:۱۹ عصر)، mahsa.aezzi (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۰:۵۲ عصر)، avindar1367 (۱۳۹۳-۲-۱, ۱۱:۵۱ عصر)، shahbaz (دیروز, ۰۵:۴۶ صبح)، erfki (۱۳۹۳-۱-۳۰, ۱۱:۴۶ عصر)، reza070 (۱۳۹۳-۲-۱, ۰۹:۱۷ عصر)، sardarekord (امروز, ۱۰:۰۰ عصر)، hero (دیروز, ۰۶:۴۷ عصر)، mitra shahrsaz (۱۳۹۳-۲-۲, ۰۲:۲۵ عصر)
آخرین ارسال های من :

پاسخ
این دو یعنی تخصصی و مردم محوری همپای هم باید باشند طوری که طرح های تخصصی ببا رضایت و اطمینان از کاربردی بودن اون اجرایی بشه اونوقته که همون اهداف شهر پایدار رخ می نمایاند.
آخرین ارسال های من :

بزرگ فکر کن...
پاسخ
مردم هم می توانند نظر داشته باشند ، اما مرحله ای که مردم باید نظر دهند باید مشخص گردد ، در مرحله مطالعات طرح باید جویای نظر مردم بود یا در مرحله پایانی طرح ، در هر مرحله ای که باشد نظرات شخصی و سلیقه ای است ، این را هم باید در نظر داشت که نظرات عمومی بیشتر معطوف به حس زیبایی شناسانه طرح می باشد و در نظر عموم زیبایی طرح بر هر مسئله دیگری که طرح می تواند داشته باشد ترجیح داده می شود ، گروه طراحی اگر در مرحله مطالعات با نظر مردم آشنا شوند می توانند طرحی مطابق با سلیقه ها و خواسته های مردم طراحی کنند و کاری تخصصی و علمی هماهنگ با خواسته مردم ارائه دهند .
اگر در مرحله پایانی نظر مردم اعمال شود در واقع مردم درباره طرح داوری می کنند و اگر نظر مردم را معیار در نظر بگیریم ممکن است طرح یا رد گردد و یا مورد قبول واقع شود ، در صورت رد شدن طرح باید از نو طرحی مطابق با نظر عمومی طراحی کرد و اگر مورد قبول واقع شود همان طرح اجرایی خواهد شد ، بنابراین در صورتیکه قصد بر این است که نظرات عمومی اجرایی شوند بهتر است در همان نخستین مراحل اقدامات لازم صورت گیرد.

با تشکر

آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza
مسلما نظر مردم مهم و قابل تامله و یک زاویه دید جدید و متفاوته که باید بهش پرداخته بشه اما نه مستقیما چون کارشناسی نشده و سلیقه ایه
آخرین ارسال های من :

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      توسعه عمودی یا افقی ؟ Urbanist 23 22,772 ۱۳۹۳-۶-۲۱، ۰۵:۲۵ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      احیا یا نوسازی بافت قدیمی؟ Urbanist 23 21,948 ۱۳۹۳-۴-۱۴، ۰۲:۳۰ صبح
    آخرین ارسال: jalali_a3
      سرزندگی یا دنجی؟ Urbanist 8 17,346 ۱۳۹۳-۳-۱۹، ۰۶:۰۳ صبح
    آخرین ارسال: Urbanist
    Exclamation برنامه ریزی شهری یا طراحی؟ jani501 0 1,792 ۱۳۹۳-۲-۲۷، ۰۸:۱۵ عصر
    آخرین ارسال: jani501