امتیاز موضوع:
  • 12 رأی - میانگین امتیازات: 3.25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
احیا یا نوسازی بافت قدیمی؟
بافت فرسوده از بافت قدیم را می بایست جدا از هم دانست بافت فرسوده ارزش تاریخی و معماری چندانی ندارد. اما بافت قدیم شهرها،قلب تپنده و تاریخچه شهرها هستند. لذا می توان چنین عنوان نمود که برای بافت فرسوده نوسازی و بازسازی را می توان لحاظ نمود. امام برای بافت قدیم بهسازی و نوسازی ابنیه مطابق با زمینه و خصوصیات بافت در نظر گرفته شود. هر چند در بافت قدیم ابنیه مخروبه هم موجود می باشد که جهت بازسازی آن می بایست الگوهای معماری و شهرسازی در آن مورد استفاده قرار گیرد. تا هویت آن ماندگار و پایدار بماند.

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط alireza
    در ارتباط با این موضوع مهم بایستی به این مطلب اشاره کرد که : " گذشته چراغ راه آیندگان است " پس نوسازی که به معنای از نو ساختن است نمیتواند راهکار منطقی و علمی باشه ! و بایستی از سیاست احیا استفاده نمود تا هویت و فرهنگ خودمان را حفظ کنیم که از جمله راهکارهایی هم که پیشنهاد میشه می توان به موارد زیر اشاره کرد :
    1. فرهنگ سازی و معرفی ارزش های نهفته در این نوع بافت
    2. تزریق کاربری های اقتصادی جهت رونق و احیا مجدد بافت که همون باززنده سازی است
    3. تشویق و ترغیب سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری و احیا این بافت ها ( فرهنگ سازی)
    و . . .

آخرین ارسال های من :
      پاسخ
      با سلام
      دخالت در بافت فرسوده شهری برای بهسازی ،نوسازی وبازسازی نیازمند مطالعه اجتماعی و جمعیتی وکالبدی محله می باشد.وجود عناصر تاریخی نیز در مطالعه طرح ونوع مداخله تاثیر دارد.الگوی استانبول وپاریس هر چند موفق آمیز هستند و راهنمای خوبی می باشند اما نمی تواند جوابگوی طرح های ایرانی باشد.مشارکت مردم وحمایت های دولت در جای خود مهمترین مسایل می باشند.مثلا در یکی از محلات تبریز در بافت فرسوده سطج آب های زیر زمینی خیلی بالاست ورطوبت امان زندگی را بریده وهیچ خرید و فروش واجاره مسکن صورت نمی گیره وساکنین هم توان مالی ضعیفی دارند. نوع مداخله وسیاست گذاری هم جز نوسازی نداریم.
      دومین مورد موفق ترین نوع مداخله در تبریز که آوازه جهانی پیدا کرد بهسازی ونوسازی بازار تبریز است.که روند آن از تلویزیون بی بی سی نشان دادشد وآقای مهندس تقی زاده جایزه آقاخان را کسب نمودند.

آخرین ارسال های من :
        پاسخ
        سلام
        به نظر من بهسازی برای بعضی از بافتها بهتره و برای بعضیاش نوسازی. مثلاً من دانشجوی شهر زابلم. اونجا بعضی خونه ها شکل گنبدی دارن و ارزش تاریخیشون واسه شهر و مردم مهمه اینجور بافتها باید بهسازی بشن اما ی سری بافتها هستن نمیشه کاریشون کرد اونا رو باید نوسازی کنیم.
        درکل، بهسازی و نوسازی براساس شرایط و وضعیت بافتهاست.

آخرین ارسال های من :
          پاسخ

موضوع‌های مشابه…
          موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
            مردم محوری طرح یا تخصصی بودن طرح؟ Urbanist 25 23,283 ۱۳۹۶-۸-۹، ۰۳:۵۶ عصر
          آخرین ارسال: asoa
            توسعه عمودی یا افقی ؟ Urbanist 23 22,767 ۱۳۹۳-۶-۲۱، ۰۵:۲۵ عصر
          آخرین ارسال: alireza
            سرزندگی یا دنجی؟ Urbanist 8 17,344 ۱۳۹۳-۳-۱۹، ۰۶:۰۳ صبح
          آخرین ارسال: Urbanist
          Exclamation برنامه ریزی شهری یا طراحی؟ jani501 0 1,792 ۱۳۹۳-۲-۲۷، ۰۸:۱۵ عصر
          آخرین ارسال: jani501

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان