امتیاز موضوع:
  • 14 رأی - میانگین امتیازات: 3.36
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمبود پارکینگ در مشهد راه حلی دارد؟
نوروز 93 هم گذشت و امسال هم مشهد زائران بسیاری را به خود دید؛ مسافرانی که شهر بهشت مقصدشان بود برای آغازین روزهای سال؛ بهشتی که زائران هم از گره کور کمبود فضای پارک در خیابان‌های آن بی‌نصیب نمانده‌اند...

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، کمبود پارکینگ در مشهد معضلی است که اگرچه در تمام طول سال گریبانگیر اهالی شهر است اما با حضور میلیونی مسافران در ایام خاصی مانند نوروز بیشتر رخ می‌نماید و سرآغازی می‌شود برای افزایش ترافیک در سطح شهر...

به گفته قائم‌مقام ستاد استقبال از بهار شهرداری مشهد یکی از خواسته‌های شهروندان و زائران در نوروز سال گذشته ایجاد فضای پارک در اطراف طرح ترافیک بود و اگرچه به منظور پاسخگویی به این نیاز در نوروز سال جاری با استفاده از اراضی خالی منطقه ثامن و مدخل‌های ورودی طرح، ظرفیت پارک 6000 خودرو ایجاد شد اما باز هم کمبود فضای پارک به ویژه در خیابان‌های اطراف بارگاه منور رضوی معضلی است که نارضایتی بسیاری از زائران را به دنبال داشته است.

آقای مهرابی مسافری از اهالی پایتخت است که به گفته خودش مشهد مقصد هر ساله سفرهای نوروزی اوست.

وی که از کمبود فضای پارک در اطراف حرم مطهر رضوی گلایه دارد، می‌گوید: خودروی شخصی خودم را در یکی از کوچه‌های فرعی خیابان طبرسی که نسبتا فاصله زیادی تا حرم دارد، پارک کرده‌ام و برای پیدا کردن همین جای پارک هم بیشتر از دو ساعت معطل شدم.

خانمی از اهالی تبریز به ایسنا - منطقه خراسان می‌گوید: با خودروی شخصی خود به مشهد آمده‌ایم و در یکی از دبستان‌های خیابان فدائیان اسلام مستقر هستیم؛ اگرچه محل استقرار ما تا حرم فاصله زیادی دارد اما به دلیل نبود فضای پارک و ترافیک مجبور شدیم خودروی خود را در محل استقرار بگذاریم و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم.

آقای حسینی که از سبزوار به مشهد آمده است، اظهار می‌کند: ظرفیت پارکینگ‌های حرم تکمیل است و در خیابان‌های اطراف نیز به اندازه کافی فضای پارک وجود ندارد؛ برای تشرف به حرم، خودروی خود را حوالی چهارراه برق پارک کرده‌ام.

زائر دیگری که اهل تهران است، می‌گوید: به سختی توانستیم در ورودی مسیر بی‌آرتی در خیابان طبرسی جای پارک کنیم.

او ادامه می‌دهد: مشهد شهر زیارتی است که در مناسبت‌های خاص مقصد بسیاری از مسافران است و باید امکانات لازم برای زائران فراهم شود. برای ما که بچه کوچک داریم استفاده از وسایل نقلیه عمومی بسیار سخت است.

آقای قنبری ساکن قوچان است و به گفته خودش نوروز امسال را در منزل خواهرش که ساکن مشهد است، سپری می‌کند.

وی می‌گوید: به دلیل کمبود فضای پارک در هسته مرکزی شهر نمی‌توانیم با خودروی شخصی خود به حرم مشرف شویم و این مساله دشواری‌هایی را ایجاد می‌کند؛ بهتر است مسئولان مشهد تدبیری برای ایجاد ظرفیت پارک خودرو به ویژه در خیابان‌های اطراف حرم بیندیشند؛ این مساله مشکل بسیاری از زائران است.

مشکل کمبود پارکینگ معضلی است که گریبانگیر خادمان حریم رضوی نیز هست؛ یکی از خادمان در این خصوص اظهار می‌کند: فضای پارک موجود در پارکینگ‌های حرم و خیابان‌های اطراف پاسخگوی نیاز این همه زائران نیست؛ من هم خودروی خودم را در یکی از خیابان‌های اطراف میدان بسیج پارک و برای تشرف از خطوط بی‌آرتی استفاده می‌کنم.

نمی‌توانیم پاسخگوی نیاز تمام زائران باشیم

سیدمهدی امامی میبدی، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار می‌کند: در ایام نوروز روزانه حدود 70 هزار خودرو و در ایام پیک حدود 100 هزار خودرو وارد مشهد می‌شود که اگر هر یک از این خودروها سه روز در مشهد ماندگاری داشته باشند، در مجموع حداقل 210 هزار خودروی متعلق به زائران در شهر وجود دارد.

وی با بیان این‌که تمام این خودروها خواستار تردد در هسته مرکزی شهر هستند، خاطرنشان می‌کند: تمهیداتی برای رفع مشکل کمبود پارکینگ اندیشیده شده است برای مثال در منطقه ثامن تعدادی زمین به پارکینگ تبدیل شده و در این زمینه اطلاع‌رسانی نیز صورت گرفته است.

امامی میبدی ادامه می‌دهد: با وجود تمام این اقدامات، فضاهای ایجاد شده برای پارک در سطح شهر کافی نیست و نمی‌توانیم پاسخگوی نیاز تمام زائران باشیم.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد تصریح می‌کند: از 25 اسفند ماه تا روز هشتم فروردین 986 هزار و 20 خودرو به مشهد وارد و یک میلیون و 48 هزار و 897 خودرو از شهر خارج شده‌اند.

وی خاطرنشان می‌کند: قبل از نوروز نیز با انتشار فراخوانی از صاحبان زمین‌های بالای 700 مترمربع خواستیم با دریافت تسهیلات در احداث پارکینگ در سطح شهر مشهد مشارکت کنند که یکی دو نفر مراجعه کردند.

آماده‌سازی زیرساخت‌ها، راهکار رفع مشکل کمبود پارکینگ

حسن قدیری طرقی، رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، کمبود فضای پارک را در شهر «معضل حاد و قدبلندترین مشکل شهر مشهد» می‌داند و می‌گوید: بر اساس مصوبه شورای ترافیک مشهد که در اسفندماه برگزار شد، تمام فضاهای باز پیرامون حرم مطهر رضوی به پارکینگ اختصاص یافت با این حال با توجه به حجم ورود خودرو به مشهد در ایام نوروز، این تعداد فضای پارک پاسخگوی نیاز زائران نیست.

وی با بیان این‌که در سال‌های گذشته بحث ایجاد فضای پارک در مشهد مغفول واقع شده است، خاطرنشان می‌کند: برای رفع این معضل باید زیرساخت‌های لازم فراهم شود که یکی از این‌ زیرساخت‌ها توسعه حمل و نقل عمومی و فرهنگ‌سازی در این زمینه است.

قدیری طرقی ایجاد «پارک‌سوار» را در پایانه‌های مسافربری از دیگر زیرساخت‌های لازم برای رفع مشکل کمبود پارکینگ در مشهد می‌داند و می‌گوید: در این طرح که در دستور کار است، فضایی برای پارک خودروها در پایانه‌های مسافربری ایجاد می‌شود و مسافران با پارک خودروهای خود در این پارک‌سوار، برای تردد در شهر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد با تاکید بر این‌که توسعه حمل و نقل عمومی راهکار حل مشکل کمبود پارکینگ در مشهد است، تصریح می‌کند: این معضل ظرف یکی دو سال قابل حل نیست و باید در این زمینه علاوه بر فراهم کردن زیرساخت‌ها، فرهنگ‌سازی در خصوص استفاده از وسایل نقلیه عمومی صورت گیرد.

شاید بتوان کمبود فضای پارک را در مشهد و به ویژه خیابان‌های اطراف حریم رضوی قفلی دانست که تاکنون تلاش‌های مدیران شهری هم در باز کردن آن راهگشا نبوده است...
منبع : ایسنا
آخرین ارسال های من :

تو قلب ِ من یه امپراطوره .. تسلیم میشه چونکه مجبوره

[/size][/size]
پاسخ
 سپاس شده توسط haydariyan ، Brightness ، hengame gh
هرقدر که تعداد پارکینگ افزایش پیدا کند، به همان میزان و شاید بیشتر خودرو در حال تولید هست، پس تنها با ایجاد پارکینگ نمی توان بر این مشکل غلبه کرد.
یکی از راههایی که در بالا هم به آن اشاره شد، توسعه حمل و نقل عمومی و فرهنگ سازی و تشویق شهروندان و مسافران به استفاده از حمل و نقل عمومی ست.
آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
پاسخ
 سپاس شده توسط Sahab
تولید پارکینگ یعنی ایجاد تقاضای سفر

اونقدری ماشین هست که هر چی هم پارکینگ تولید بشه باز هم جوابگو نباشه چون طرف می بینه پارکینگ هست با ماشین میاد اما اگه واقعا جای پارک بد پیدا بشه طرف مجبور میشه از حمل و نقل عمومی استفاده کنه

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Sahab ، Brightness
تا زمانی که هزینه سفر با اتومبیل شخصی پایین تر از سفر با وسایل عمومی هست اوضاع همین هست!
اگر توسعه جاده های کشور مشمول عوارض واقعی بشه و به وسیله بخش خصوصی سرمایه گزاری و برداشت سود بشه و تولید و عرضه بنزین از حالت انحصاری خارج بشه و با نرخ رقابتی واقعی عرضه بشه !
هم فرصت های سرمایه ای برای بخش خصوصی ایجاد میشه هم هزینه های واقعی باعث میشه سفر های با اتومبیل شخصی با تعداد معقول انجام بشه!
اما سرمایه های کلان دولتی به جای هزینه شدن در حمل و نقل ریلی به عنوان مهم ترین حمل و نقل عمومی بین شهری تمام بودجه هاشون رو در ساختن جاده های آسفالت مجانی تا دوردست ترین نقاط کشور میکنن!
چیزی که نتیجه ای جز سیل اتومبیل ها در مواقعی مثل نوروز به شهرهای مختلف و البته نقاط دوردست نداشته! سیلی که پشتش انواع آلودگی های زیست محیطی رو به جا میزاره!
و الته مردم هم وقتی هزینه های سفر با اتومبیل شخصی براشون کمتر هست و مقصد هم طبیعتا یکی از ابر پهن شهرهای ایران هست بهتر میدونن حتما اتومبیل شخصی داشته باشن در سفر تا هم هزینه رسیدن به مقصد کمتر باشه و هم هزینه های حمل و نقل درون شهری در طول سفر!

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Sahab ، Brightness
اعضای فعال مشارکت کنند...
آخرین ارسال های من :

پاسخ
سکوت تا کی!!
11 کاربر زیر موضوع را خوانده است:
AliReza (۱۳۹۳-۱-۲۸, ۱۱:۱۱ عصر)، Sahab (۱۳۹۳-۱-۲۹, ۱۱:۱۰ صبح)، haydariyan (۱۳۹۳-۱-۲۹, ۱۲:۰۹ صبح)، mozaffarim (امروز, ۰۹:۴۶ عصر)، atelieahjam (۱۳۹۳-۱-۲۸, ۱۱:۱۳ عصر)، shahbaz (۱۳۹۳-۱-۲۹, ۱۱:۵۸ صبح)، shaghshagh (۱۳۹۳-۲-۱, ۱۰:۳۴ عصر)، sardarekord (امروز, ۰۹:۵۹ عصر)، peyman.ebrahimi68 (امروز, ۰۸:۲۶ عصر)، روجا (۱۳۹۳-۱-۳۱, ۱۱:۴۴ صبح)، mitra shahrsaz (۱۳۹۳-۲-۲, ۰۲:۲۵ عصر)

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  قرار دادن فلکه در ورودی شهر کار علمی ومنطقیه؟ ehsan7550 8 16,100 ۱۳۹۳-۱۰-۲۰، ۰۷:۰۹ صبح
آخرین ارسال: مسافر
  ضرورت و اهمیت ایجاد باشگاه ورزشی خانگی در محیط های مسکونی آپارتمانی و مجتمعی atelieahjam 3 6,811 ۱۳۹۳-۵-۱۶، ۱۱:۴۵ صبح
آخرین ارسال: Diniyar
  انتخاب متریال مناسب پیاده راه Urbanist 16 19,164 ۱۳۹۳-۴-۱۰، ۰۵:۲۵ عصر
آخرین ارسال: Urbanist
  چه پیشنهاد و راه حلی برای جلوگیری از آلودگی رودخانه شهرمان دارید؟ atelieahjam 0 4,341 ۱۳۹۳-۲-۸، ۰۸:۴۷ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  کارت جدید ایسوس با دو چیپ Hawaii و 8GB حافظه در راه است amir4500 0 1,285 ۱۳۹۲-۱۲-۱۶، ۰۵:۱۸ صبح
آخرین ارسال: amir4500
  ابهامات كنكور كارشناسي ارشد ادامه دارد - پيگيري فايل‌هايي كه براي «اعتماد» ارسال شده godonly. 2 2,422 ۱۳۹۲-۱۱-۲۸، ۱۲:۰۷ عصر
آخرین ارسال: m.marziye

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان