امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 2.89
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میزگرد....خط قرمز شهرسازی چیه؟
یک سوال:
آیا خط قرمز شهرسازی هم هست؟
این سوالی بود که در ذهنم بود و گفتم بپرسم شاید نتیجه ای جالب داشته باشد شاید هم107

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط mahsa.aezzi
به نظر من خط قزمزش جایی که مردم رو نادیده بگیریم
آخرین ارسال های من :

If you don't like where you are,change it! you're not a tree
Jim Rohon
پاسخ
 سپاس شده توسط dementor ، anse ، Brightness ، haydariyan ، EBRAHIMMILAN2012 ، افتاب گردان
خط قرمز شهرسازی در تمام مواردی هست که خارج از تخصص شهرسازان هست!
درست هست که شهرسازی با کلیات بیشتر مسائل جوامع شهری درگیر هست اما فقط با کلیات!
بیش از هر چیز عبور از این خط قرمز رو میشه در مسائل علوم جامعه شناسی, اقتصاد, مهندسی ترافیک, .... دید.
شهرسازان بدون مشورت با مشاوران مسلط به جزئیات این علوم تصمیماتی میگیرند که گاها طی چند دهه قابل جبران نیست.

خط قرمز بعدی در شهرسازی ورود به حریم رشته های هم خانواده هست, سه رشته اصلی طراحی شهری برنامه ریزی شهری و مدیریت شهری اگر چه در یک خانواده هستند اما ماهیتی مستقل دارن که ماسفانه نتونستن به خوبی تفکیک بشن.
اما نمود عبور از این خط قرمز بیش از هر جا در تحمیل های متخصصان هر سه این رشته ها به معماری شهرها دیده میشه!
مدیر شهری از خط قرمز برنامه ریزی عبور میکنه, برنامه ریز از خط قرمز طراحی و طراح شهری با ضوابط تحمیلی به حریم کار معمار تجاوز میکنه!
بهترین نمونه ضوابط شهری هست که به جای کنترل و نظم دادن به پوسته بیرونی احجام ابنیه شهرها در کار معمار ها یعنی سازماندهی داخلی ابنیه دخالت میکنن.
نتیجه میشه تعدادی ابنیه با مساحت یکسان در زمین های یکسان با سطح اشغال یکسان اما احجامی کاملا متفاوت.
نیاز به ارائه نمونه نداره تقریبا کل کشور همین شکلی هست.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط hero ، mahsa.aezzi ، haydariyan ، maryam taban ، افتاب گردان
اعضای فعال مشارکت کنند...
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط محمد2014
(۱۳۹۲-۱۲-۲۰، ۱۲:۲۲ صبح)m.mary نوشته است: به نظر من خط قزمزش جایی که مردم رو نادیده بگیریم

LIKE

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد2014
یک سونگری .
وقتی شهرساز تنها به ضوابط خشک و غیرقابل انعطاف توجه بکنه و به خواسته های مردم،نیازها و فرهنگها و اعتقادات توجهی نداشته باشه.
و کم نیستند اینگونه شهرسازان.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط haydariyan ، jalali_a3 ، افتاب گردان ، محمد2014
(۱۳۹۳-۱-۱۶، ۰۹:۵۰ صبح)shahbaz نوشته است: خط قرمز شهرسازی در تمام مواردی هست که خارج از تخصص شهرسازان هست!
بیش از هر چیز عبور از این خط قرمز رو میشه در مسائل علوم جامعه شناسی, اقتصاد, مهندسی ترافیک, .... دید.
شهرسازان بدون مشورت با مشاوران مسلط به جزئیات این علوم تصمیماتی میگیرند که گاها طی چند دهه قابل جبران نیست.

خط قرمز بعدی در شهرسازی ورود به حریم رشته های هم خانواده هست, سه رشته اصلی طراحی شهری برنامه ریزی شهری و مدیریت شهری اگر چه در یک خانواده هستند اما ماهیتی مستقل دارن که ماسفانه نتونستن به خوبی تفکیک بشن.
اما نمود عبور از این خط قرمز بیش از هر جا در تحمیل های متخصصان هر سه این رشته ها به معماری شهرها دیده میشه!
مدیر شهری از خط قرمز برنامه ریزی عبور میکنه, برنامه ریز از خط قرمز طراحی و طراح شهری با ضوابط تحمیلی به حریم کار معمار تجاوز میکنه!
بهترین نمونه ضوابط شهری هست که به جای کنترل و نظم دادن به پوسته بیرونی احجام ابنیه شهرها در کار معمار ها یعنی سازماندهی داخلی ابنیه دخالت میکنن.
نتیجه میشه تعدادی ابنیه با مساحت یکسان در زمین های یکسان با سطح اشغال یکسان اما احجامی کاملا متفاوت.
من با این پاسخ موافقم
اگر این گذر از خط قرمزها وجود نداشته باشد و در واقع هرکس در جای خود باشد شاهد خلا هایی که ناشی از همین تجاوزات است از بین می رود.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط haydariyan ، محمد2014
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۹:۴۱ عصر)mahsa.aezzi نوشته است:
(۱۳۹۳-۱-۱۶، ۰۹:۵۰ صبح)shahbaz نوشته است: خط قرمز شهرسازی در تمام مواردی هست که خارج از تخصص شهرسازان هست!

من با این پاسخ موافقم
اگر این گذر از خط قرمزها وجود نداشته باشد و در واقع هرکس در جای خود باشد شاهد خلا هایی که ناشی از همین تجاوزات است از بین می رود.

سپاس از شما و موافقت و حمایت شما

پاسخ
 سپاس شده توسط محمد2014
سکوت تا کی!!
25 کاربر زیر موضوع را خوانده است:
AliReza (۱۳۹۳-۱-۲۸, ۱۱:۱۰ عصر)، shahrvandgara (۱۳۹۳-۲-۱, ۰۹:۴۷ عصر)، Maravia (۱۳۹۳-۲-۲, ۰۲:۳۳ عصر)، FaTyJo0oN (۱۳۹۳-۱-۲۹, ۱۰:۱۲ صبح)، haydariyan (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۱:۳۲ عصر)، eleven11 (۱۳۹۳-۱-۲۹, ۱۰:۲۶ صبح)، Brightness (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۰:۰۱ عصر)، mahsa.aezzi (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۰:۵۲ عصر)، atelieahjam (۱۳۹۳-۱-۲۸, ۱۱:۱۳ عصر)، avindar1367 (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۲:۴۸ صبح)، shahbaz (۱۳۹۳-۲-۲, ۰۹:۴۸ عصر)، najme (۱۳۹۳-۲-۲, ۰۹:۴۲ عصر)، sardarekord (امروز, ۰۹:۵۹ عصر)، روجا (۱۳۹۳-۲-۲, ۰۹:۵۵ صبح)، g1990 (۱۳۹۳-۱-۲۹, ۱۰:۲۳ صبح)، mitra shahrsaz (۱۳۹۳-۲-۲, ۰۲:۱۷ عصر)، siam (دیروز, ۰۷:۵۸ عصر)، Sh.N (۱۳۹۳-۲-۲, ۰۸:۳۰ صبح)، z.s (۱۳۹۳-۱-۲۹, ۱۱:۲۳ صبح)، ehsan7550 (۱۳۹۳-۱-۲۹, ۱۲:۲۶ عصر)، atoosa sr (۱۳۹۳-۲-۱, ۰۸:۴۰ عصر)، fatima h (دیروز, ۰۱:۳۸ عصر)، Estasis (امروز, ۰۹:۰۲ عصر)، alivaziri (دیروز, ۱۱:۴۲ صبح)، shahin_azhdehakosh (دیروز, ۱۰:۳۰ عصر)

پاسخ
 سپاس شده توسط محمد2014
خط قرمز شهرسازی از یه شهرساز شروع می شه که ضابطه های کمیسیون های مختلف و به دلایل مختلف میزارن کنار و برنامه ریزی های انجام شده را پشت گوش می ندازه و فقط جریمه می نویسن ....
خط قرمز شهرسازی از آنجایی شروع می شه که شهرسازا با انداختن یه خط طرح بلدوزر می ندازن به محله ها و شهرهای مردم بدون در نظر گرفتن اعضای اون شهر و محله ...
خط قرمز مشارکت مردمی مردمه که قراره اتفاق بیافته و خیلی از سازمانا سینه جلو عرض می کنن ما مشارکت مردمی داریم ... اما بغیر از یه منتخب مردمی تو جلسات اونم به صورت یه شماتیک هیچ اتفاق نمی افتد .
خط قرمز اونجاست که یه طرح و اجرا کنند بعد بگند ما نمی دونستیم که موفق نباشه ...
خط قرمز همینجاست میدان امام علی اصفهان که با سرعت شگفت انگیز خودشون تو اجرای طرح دهن همه رو مخصوصاً مسئولین و باز گذاشته ولی عواقبی که تو در هم پاشیدن محلات قدیمی داشت رو در نظر نداشتن ..
خط قرمز اجرای طرح های عمرانی پیاپی ایجاد اتوبان های از بین بردن آسایش و آرامش مردم ....
اینا خط قرمز شهرسازی هستش ...
امیدوارم شهرسازای آینده بتونیم که خط قرمزا رو برداریم .... خط قرمزایی که اصلاً به نفع شهرامون نیست به نفع مردممون نیست به نفع آیندمون نیست

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط Urbanist ، haydariyan ، محمد2014

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      معرفی بهترین کتاب های کاربردی شهرسازی و معماری محمد یگانه 2 3,882 ۱۳۹۴-۲-۱۸، ۰۱:۵۱ عصر
    آخرین ارسال: fatemeh.mirafttahi10
      میزگرد موضوع فضای شهری سواحل alireza 65 17,710 ۱۳۹۳-۲-۱۰، ۰۶:۲۱ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      صندلی داغ از نوع شهرسازی و کمی علمی زمردیان 1 2,945 ۱۳۹۲-۱۲-۱۹، ۱۱:۵۰ عصر
    آخرین ارسال: Brightness
      میزگرد....متمایز از سایر فروم های شهرسازی زمردیان 0 2,178 ۱۳۹۲-۱۲-۱۹، ۱۱:۴۹ عصر
    آخرین ارسال: زمردیان

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان