امتیاز موضوع:
  • 14 رأی - میانگین امتیازات: 2.86
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
سلام برا دانلود کردن وقت دارید اما برا شرکت تو مباحث نه؟؟؟!!!!!!!!!
4تا مقاله گذاشتم در عرض صدم ثانیه یکی 5تا دانلود گرفت!!!!!!
پس لطفا تو مباحث هم شرکت کنید لطفا....
آخرین ارسال های من :

نگاه کن
چه پیر می شوند
رویاهایی که تو را نیافته
جهان را ترک می کنند...
پاسخ
 سپاس شده توسط wimifire
سلام. در مورد اینکه مفهوم توسعه پایدار اساسا مقوله ای متناقض هست یا نه، نمی تونم نظر صریحی بدم اما اگر با استناد به مسله ی تناقض بین نیاز ها مثل موردی که اینجا گفتید (شخصی نیاز به هوای تازه داشته باشه و از طرفی خودرویی لوکس) مقوله ی توسعه پایدار رو پارادوکس بدونیم ؛ جواب من خیر هست. چون ارتباط بین نیازهای اساسی انسان نمیتونه که متناقض باشه و نیازها در تعامل با هم قرار دارند. از بین دسته بندی هایی که در رابطه با نیازهای انسان ارائه شده دو تا از اونها از نظر علمی بیشتر از هر دسته بندی دیگری اعتبار دارند: مازلو و لیتون
در هر دو نظریه رابطه بین نیازها سلسله مراتبی و یا دوسویه عنوان شده که رفع یک نیاز در جهت رفع نیاز دیگری و یا تقویت اون و یا هر رابطه ی دیگری جز تضاد ،تضعیف و یا حتی تناقض گام برمیدارد. حال اگر تضادی بین اونها باشه این تضاد در شیوه ی رفع نیاز است نه در کلیت اون نیازها. خب با این تفسیر تعمیم مسئله ی تناقض بین روشهای رفع نیاز های انسان به ماهیت موضوعی همانند توسعه پایدار درست نیست و از این منظر نمیشه گفت توسعه ی پایدار مقوله ای پارادوکس است. در سایر مواردی که مطرح کردید مشتاقم که نظرات دوستان رو بدونم.
اما با این اشاره ای که به نگرش تک بعدی که کردید موافقم که علی رغم همه ی مسائل و مشکلات مطرح در زمینه ی شهرسازی این مسئله بر شدت مشکلات افزوده.
تشکر میکنم از ایجاد این گفتگو

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، امير سويزي ، wimifire
.بهینه تولید کردن .
بهینه مصرف کردن .
بهینه بهره برداری کردن .
ارتباطی ناگسستنی میان نیازهای اساسی ست
نمی توان نیاز به هوای کنونی را برای دیگران نفی کرد
نیازهای اساسی ثابت اند و این منابع ست که در حال مصرف اند
بنابراین ضرورت بهینه تولید کردن و بهینه مصرف کردن پیش می آید.
یعنی نیازها برابر و ثابت واساسی در عین حال راه رسیدن به مقصود متنوع است چرا که توسعه ی پایدار روی دیگری به نام توسعه پاک دارد .
تناقض در هدف نیست بلکه در راه رسیدن است
ما در زمان کنونی تکنولوژی استفاده از پس مانده فلان چیز را نداریم و ناچارا دوباره چرخه تولید به بازیافت نمی رسد اما نیاز ثابت است حال اگر علم پیشرفت خود را به رخ بکشد و بازیافت را ارزانی دارد می بینیم راه متناقض ست نه نیاز.
آخرین ارسال های من :

هیچ آوازه ای
    بر بلندی سرزمینی که سرای آن دام نبودن و نخواستنت است قدم گذاشته ای ونمی دانی که عاقبت عاشقانه هارا باد به لختی از ثانیه ای از جنون پر میدهد ... پر میدهد این عشقانه ها را چون که باد است باد لحظه ای آرام نمیگیرد .. درست مث من که درنگی بر من نیست ... و منهای بودن بی معنی این روزای پر تلاطمم ... هیچ آوازه ی دیگر نخواهم داشت... باد (م.فیروزه)
    پاسخ
     سپاس شده توسط امير سويزي ، pishrurbanist

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      بحث در مورد پیاده رو و پیاده راه 0RKIDEH 15 14,858 ۱۳۹۴-۱۱-۲۳، ۱۰:۲۸ عصر
    آخرین ارسال: fatemeh.mirafttahi10
      اگر به عنوان شهردار شهر محل زندگی خود انتخاب شوید، شهر را چگونه شهرداری می کنید؟ alireza 0 683 ۱۳۹۴-۴-۱۰، ۱۲:۳۲ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      پیشنهادی برای مترو تهران کرج ؟ چ مشکلاتی داره و چ راهکارایی میشه براش در نظر گرفت؟ alireza 0 1,860 ۱۳۹۳-۱۰-۳۰، ۰۹:۲۵ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      میز گرد-حل مشکل ترافیک در روزهای برفی و بارانی hamid_shahrsaz 0 1,012 ۱۳۹۲-۱۱-۱۷، ۰۳:۵۴ عصر
    آخرین ارسال: hamid_shahrsaz
      بحث در مورد:تاثیر فرهنگ و رفتارهای قومی در ساخت شهرها aramo 14 6,675 ۱۳۹۲-۱۰-۲۶، ۱۰:۱۴ عصر
    آخرین ارسال: زمردیان
      نظرات و حرف های شما در مورد "جهانی سازی و جهانی شدن" 0RKIDEH 8 5,974 ۱۳۹۲-۱۰-۲۶، ۱۰:۱۳ عصر
      بحث جدی در مورد آرمانشهر میریاما 14 7,416 ۱۳۹۲-۱۰-۲۶، ۱۰:۱۲ عصر
      دسته بندی محصولات طراحی شهری در ایران sara: arch87 0 1,071 ۱۳۹۲-۱۰-۱۲، ۰۵:۲۷ عصر
    آخرین ارسال: sara: arch87
      میزگرد علمی شماره 4:تاریخ در گذر زمان armangostar 0 1,301 ۱۳۹۲-۹-۱۸، ۰۲:۵۶ صبح
    آخرین ارسال: armangostar
      میزگرد علمی شماره 3:نگاهی به معماری شهرهای مدرن armangostar 0 1,106 ۱۳۹۲-۹-۱۸، ۰۲:۳۵ صبح
    آخرین ارسال: armangostar

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان