امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه میبینید؟
سلام
خیلی تاپیک جالبیه
لایک
البته این احتمالا آخرین پست من در سایت تا مدتی بعد هست (به دلیل مشغله شخصی)Sigh
و اما عکس:

ابتدا کلیات:
- به هیچوجه بافت فرسوده نیست، بلکه بافت تاریخی محسوب میشه، از نحوه چیدمان آجرها و نمای دیوار و طرح در ورودی کاملا واضح هست. البته متاسفانه در حال حاضر بافت تاریخی زیرمجموعه ای از بافت فرسوده محسوب میشه و متاسفانه ابتدا با تعریض معابر به سراغ این بافت ها میریم که نتیجه ای جز نابسامانی بیشتر این مناطق رو در پی نداره (دلایل بی شمارند اما چون قرار شده فقط عکس رو شرح بدیم، به بعد موکول می کنم)
-نمیتونیم بگیم لزوما پارکینگ وجود نداره، چون همچین موتوری هیچوقت در داخل پارکینگ پارک نمیشه

و حالا جزئیات:
-موتور نشان دهنده ضعف بنیه اقتصادیه، ولی دقیقا معلوم نیست که موتور برای این خونه باشه، چون برای قفل کردنش یک قسمتی از در رو سوراخ کردن. بنابراین یا موتور برای شخصی غیر از مالک این خونه هست و بنابراین کسی در خونه ساکن نیست و اگرهم هست، به صورت انبار و یا کارهای خلاف قانون. همچنین حالت دیگه اینکه این موتور برای مالک هست و بنابراین حالت های بالا + زندگی به صورت فردی یا مجردی رو میشه متصور شد(مالک فردی با سن بالا و شغلی کاذب).
- باد لاستیک موتور تنظیم هست ولی زیر موتور بر خلاف کوچه که خیس هست، خشکه و بارون بهش نرسیده. بنابر این مدتی (مثلا یک نصف روز) میشه که این موتور اینجا قرار گرفته.
-کمی بالاتر یک مربعی در روی اسفالت و کنار دیوار هست که رنگ اون با رنگ اسفالت فرق میکنه و همچنین اجر بالای این قسمت هم با بقیه قسمت های دیوار تفاوت داره. این نشون دهنده اینه که یک جسمی (مثلا یک مکعب مستطیل) در اینجا به صورت متناوب قرار میگیره و البته اون شیئ، ماشین نیست!. مثلا میتونیم متصور بشیم یک کفاش در اینجا کار میکنه یا یک همچین چیزی و روزا اینجا میشینه و یا حتی میتونه محلی خاص برای بازی کودکان باشه Ws3
-همونطوری که دوستان گفتن ، معلومه بارون زده و فصل بارندگی هم هست. کیسه روی صندلی موتور هم دقیقا به همین منظور هست( البته به عنوان روکش هم میتونه باشه به علت فقر). البته چون زیر موتور رنگ اسفالتش با بقیه کوچه تفاوت نداره بنابراین خیلی وقت نیست که این موتور اینجا پارک شده( 3دلیل برای این قضیه وجود داره)
-در مورد باز بودن یا بسته بودن در نمیتونیم با قطعیت نظر بدیم چون این درهای قدیمی معمولا بینشون فضای باز زیادی وجود داره
-ارتفاع دیوار کوتاه هست، و همچنین سطح اسفالت کمی بالاتر از پایین در ورودی. بناراین به راحتی میشه متصور شد که حیاط در سطحی پایین تر از کوچه (مثلا یک تا سه متر چیزی که بسیاری از محلات قدیمی وجود داره). بنابر این یکی از عللی که موتور به در متصل هست این میتونه باشه که نمیتونه موتورو از پله های حیاط ببره پایین و چون موتور به در به صورت سوراخ کردن در قفل شده، بنابراین احتمالا خود مالک اینکارو کرده و یا اینکه کلا فاقد سکونت هست.
-با توجه به پایین بودن سطح حیاط، میشه مساحت بالای ملک رو متصور بود و بنابراین محله اگر غالبا از این املاک رو دارا باشه، محله ای با هویت هست که در روزگاری افراد متمکن در اون می زیستند.
-تمیزی کوچه مخصوصا کانیو میتونه نشون دهنده این باشه که هنوز زندگی در اینجا جریان داره و به فرسودگی نینجامیده.
-در سمت چپ در هم با گچ ابی و بالاشم با گچ قرمز روی دیوار کشیده شده و در ارتفاع پایینی هم هست. این احتمال میره که توسط کودکان کشیده شده باشه و با توجه به اینکه این محلات غالبا ماهیت عبوری ندارند، پس برای بچه های همون محله هست. بنابراین محلات صرفا کارگاهی و یا به صورت انبار نیستند و خانواده ها هنوز در آن حضور دارند و امنیت محله از حداقلی برخوردار هست که بچه ها بیان بیرون و بازی کنند.
- بسته بودن موتور به در به هیچ وجه نشون دهنده ناامنی محل نیست. مطمئنا هیچ ادم عاقلی موتورشو بدون قفل در هیچ کجا رها نمیکنه (البته برخی قسمت های استثنایی در برخی شهرها وجود دارند ولی کم هستند)
- اگر چشمم یاری کنه، یک زنگ کوچک بالا سمت راست در هست که نشون میده هنوز گاهی یه رفت و امد هایی اینجا صورت میگیره.
موفق باشید
آخرین ارسال های من :

اگر انسان ها بدانند بودنشان باهم چقدر محدود است، محبتشان به هم نامحدود می شود. امام علی (ع)  

iiiliia@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، dementor ، Saeedm ، Brightness ، نداانصاری ، FaTyJo0oN ، Sahab ، a.rahmani?
سلام.
قفل کردن چنین موتور کم ارزشی به در یعنی اینکه اولا وضعیت مالی ساکنان در سطح خیلی پایینی هستش و ثانیا امنیت محله هم کمه که افراد حتی از این موتور قراضه هم نمیگذرن
ثانیا زدن زنجیر به چنین در قدیمی و باارزشی (به لحاظ معنوی)، نشون میده ساکن این خونه به این چیزا فکر نمیکنه و فقط به فکر همون موتورشه چون احتمالا جزء ضروریات زندگیشه و اگه نباشه کارش لنگ می مونه

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط نداانصاری ، alireza ، FaTyJo0oN
با سلام
یک محله
یک کوچه
یک درب
و یک خانه
اما هزاران خاطره و انسانهایی که در آن زندگی کردند.
عرض کوچه را نبین بلکه طول زمانی که در آن زندگی جریان داشته را ببین..
بدنه را نبین بلکه زندگی درون مکان ها را ببین..
دید به بافت فرسوده باید عوض گردد. یک بنای تاریخی در یک محله تاریخی جان می گیرد نه در یک محله مدرن، و یا ...

نظر شما چیه؟

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، FaTyJo0oN
به نظر میاد فرسودگی بنا زیاد است که این فرسودگی میتواند سلامتی ساکنان آن محله را تحت تاثیر قرار دهد و به مرور زمان هویت اجتماعی آن شهرنیز در معرض خطر قرار میگیرد و گاه به کل نابود شده و از بین میرود .

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط FaTyJo0oN
سلام.. خسته نباشید ..
یک بافت فرسوده یک سری مشکلات رو با خودش همراه داره
میخوام بگم اگر بافت فرسوده یک مفهوم باشد بایستی دارای یک محتوا و عملکرد بوده که حال این عناصر را کم رنگ یا روبه زوال میبینید
بنابرین بافت فرسوده بافت مسئله دارست
پس برای مداخله بایستی تمام ابعاد ر درنظر گرفت
یک فضا یک ظرفیت دارد و تاحدودی به عملکردها پاسخ میدهد .. فضا یک پدیده ست هر پدیده ممکنه چند عملکرد داشته باشه یا تنها صرف یک عملکرد محدود شده باشد .. شناخت بافت فرسوده به لحاظ سیر تکوینی و تدریجی زمان و عملکردهایش در این دوران و نهایتا کاربری های مورد انتظار ازش واجد اهمیته .. به طوری که مسئله و مشکل رو باز شناسیم ...
بر هم خوردن یکی ازروابط وقرار نگرفتن یک جزئ در موقعیت مطلوبه باعث پس ززده شدن و عدم توانایی محیطی برای پاسخگویی به نیازهای افراد است ونهایتا این امر فراموشی محیط یا بافت است ...
گذر زمان درست است بخشی از فرسودگی را متحمل می کند اما نیازهای روزافزون ما و توقعات ما از پدیده های یا بافت و فضا ی اطراف که ناشی از تغییر در تفکر وارزش ها و به طور کلی فرهنگ ما عاما مهم تری به نظر می آید ..
بخش دوم مربوط شناخت حوزه بلافصل است چرا که درصورت مداخله وایجاد نقش متناسب روز بایستی هم برنامه ریز و هم طراح پای کار باشن و نظرات را تطبیق دهند
باز آفرینی همیشه کارساز نیست .. تنها درصورتی که مداخله با منطق حفظ هویت و ایجاد سیر خطی در جهت طرح های فرادست انجام شود یک محیط توانایی پاسخگویی به نیازهای روز افزون رادارد .
آخرین ارسال های من :

هیچ آوازه ای
    بر بلندی سرزمینی که سرای آن دام نبودن و نخواستنت است قدم گذاشته ای ونمی دانی که عاقبت عاشقانه هارا باد به لختی از ثانیه ای از جنون پر میدهد ... پر میدهد این عشقانه ها را چون که باد است باد لحظه ای آرام نمیگیرد .. درست مث من که درنگی بر من نیست ... و منهای بودن بی معنی این روزای پر تلاطمم ... هیچ آوازه ی دیگر نخواهم داشت... باد (م.فیروزه)
    پاسخ
     سپاس شده توسط alireza ، 9123533029
    تشکر بابت موصوع خوبتان ممنون میشویم نتیجه را اعلام کنید

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    همه چیز وابسته به پول است

آخرین ارسال های من :
      پاسخ
      چه میبینم؟ اقتصاد خانواده ای که وابسته است به یک موتور گازی!احساس ناامنی ای که مایه ی آسایش یک خانوار است و در این خانه و محل نیست!حتی با زدن زنجیر بر موتور،در را باز گذاشته تا با چشمهایش هم مراقب این وسیله ی نان آور خانواده باشد.
      بوی نم و رطوبتی استشمام میکنم که اعضای خانواده با آن خو گرفته اند! بی توجهی افراد مسئول جامعه ام رو میبینم.ولی مبینی که چه خو گرفته اند با این سرپناه؟ میبینید که زندگی در جریان است. جلوی درب خونه و جوی آب تمیز است.
      متاسفانه دیدی که توی عملیات عمرانی مورد توجه هست، بعد مالی و صرفه ی اقتصادی ست و تا جایی که برای افراد سود نداشته باشه، سرمایه گذاری نمیشه!خب حق طبیعی هر شخصی ست. حالا این یک نمونه خانه در بافت تاریخی دارای ارزش است که دیر یا زود مورد توجه قرار خواهد گرفت و نوسازی می شود.اما اگه همین خونه توی یه بافت فرسوده ی دیگه باشه ، مورد توجه مسئو لان قرار خواهد گرفت؟اینقدر روی مردم تأثیر گذار هست؟
      من اینجا فقط فقر نمیبینمSigh
      آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
      پاسخ
       سپاس شده توسط Masih
      بروز رسانی...
      آخرین ارسال های من :

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان