امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی فضاهای شهری تهران
من قبل اینکه سایت مشکل پیدا کنه هم عضو بودم اگه یادتون باشه.چشم این میدان رو پیدا میکنم و ارسال میکنم مطالب مهمشو

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    بله یادم هست...:)،سایت جدید منظورم بود....

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    میادین تهران را امروز جمع بندی کنید

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    میدان بهارستان از قدیمی‌ترین میدان‌های تهران است.

میدان بهارستان تااواخر دوره سلطنت رضاشاهمیداننگارستان نامیده می‌شد که از نام باغ و کاخ نگارستانگرفته شده‌بود. مجموعه نگارستان در شمال میدان قرار داشت و به‌دستور فتحعلی شاه قاجار به عنوان خانه تابستانیپادشاه در خارج از شهر تهران آن روزساخته شد

این میدان از جنوببه [font=B Homa]محله سرچشمه ([/font]و پس از آن چهار راه سیروس و میدان شوش)، از شمال به [font=B Homa]خیابان
    بهارستان
     [/font]
    و [font=B Homa]خیابان
    فخرآباد
     [/font]
    و محله [font=B Homa]دروازه شمیران ([/font]و سپس [font=B Homa]پل چوبی)[/font]، از غرب به [font=B Homa]خیابان جمهوری اسلامی[/font]، [font=B Homa]باغ سپهسالار [/font]و [font=B Homa]چهارراه سیدعلی [/font]واز شرق به خیابان مجاهدین اسلام محدود است.

دلیل اصلی اهمیتاین میدان وجود ساختمان مجلس شورایملی (مجلس دوره مشروطه) و [font=B Homa]مجلس شورای اسلامی [/font]در این میدان است. ضلع شمال غربی این میدان بورسفروش ساز در تهراناست و ساختمان [font=B Homa]وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی [/font]در شمال غربی این میدان واقع است.

این میدان محلرخدادهای مهم تاریخی در تاریخ معاصرایران بوده‌است. مهمترین این رخدادها ایجاد ساختمان نخستین [font=B Homa]مجلس قانونگذاریایران [/font]در دوره مشروطه در این میدان، ترور [font=B Homa]میرزا علی‌اصغرخاناتابک [/font]در هنگام خروج از مجلس، به توپ بستهشدن مجلس توسطقزاقان تحت فرمان [font=B Homa]لیاخوف [/font]روسی، راهپیمایی‌های متعدد مردم در حمایت از دولت [font=B Homa]مصدق [/font]و نیز راهپیمایی مخالفین دولتمصدق در این میدان است.

عمارت مسعودیه، باغنگارستان، مسجدسپه ‌سالار، ساختمان مجلس و حتی مرکز ساز فروشی‌‌های و همچنین کتابخانه قدیم سپه‌ سالار، ساختمان وزارت معارف و فرهنگستان اول زبان و ادب پارسی از کاربری‌‌ها و بناهای ارزشمند پیرامون این میدان به‌ شمار می ‌آیند. بهارستان نقطه تلاقی دو نسل از مردان سیاست است. آنهایی که بار ها و بار ها مردم را به زنده باد و مرده باد گفتن، فراخواندند. اینک مجسمه‌ای از سیدحسن مدرس‌، اثر استاد گروسی‌، در مرکز میدان نصب شده‌است‌.

[rtl] [/rtl]

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
    میادین مهمی که باقی موندن بگید که تقسیم کنیم...

پاسخ
    میدان توپخانه یا امام؟
    میدان مادر؟
    میدان امام حسین؟
    میدان انقلاب؟
    میدان هفت تیر؟
    میدان ولیعصر؟
    میدان ونک؟
    بنظر شما کدام میادین در تهران بیشترین معضلات شهرسازی را دارند؟

پاسخ
    هیچکس که نیست بازم من تقسیم میکنم!!:)
    میدان توپخانه:نیلوفر1990
    میدان مادر:abcdefghijklm
    میذان ولیعصر:forogh
    میدان ونک:خودم
    بقیه هم کار شدن...

پاسخ
    خیابان ها را هم جمع بندی کنید؟

پاسخ
    میشه میدونهایی که کار شدن روهم یبار بطور خلاصه بگید؟

[rtl]میدان توپخانه، میدان سپه یا میدان امام خمینی نام میدانی تاریخی واقع در مرکز تهراناست. این میدان در سال ۱۲۸۴ هجری‌قمری به دستور امیر کبیر احداث و ساختمان‌های اطراف آن بارها تخریب و نوسازی شده‌اند.میدان توپخانه از گذشته‌های دور مرکز حمل و نقل و ترافیک شهر تهران و همچنین محل تجمعات اعتراضی و اعدام برخی از محکومانمعروف بوده‌است. این میدان در حال حاضر نوعی مرکزیت اداری و تجاری دارد.[/rtl]
    [rtl]میدان توپخانه در محدوده منطقه 12 شهرداری تهران  قرار دارد. خیابان فردوسی در شمال غربی،  خیابان لاله زار و خیابان اکباتان در شمال شرقی، خیابان امیرکبیر و خیابان ناصر خسرو در جنوب شرقی،خیابان باب همایون (الماسیه) در جنوب غربی و خیابان امام‌خمینی (خیابان سپه) درغرب، به میدان متصل می‌شوند.[/rtl]
    [rtl]علی‌رغم آنکه میدان در ابتدا به‌صورت یکپارچهطراحی و احداث گردید، ولی بعد از احداث، دستخوش تغییرات زیادی شد. ساختمان‌های زیادی در اطراف آن ساخته و سپس تخریب شدند. ابتدا بنای ابتدایی و یکپارچه قبلی تخریب و در سمت شرق میدان ساختمان بانک شاهی ایران ساخته شد. این ساختمان بعدها با تغییراتی بهبانک بازرگانی (بعدها بانک تجارت فعلی) تبدیل شد. از میان ساختمان‌های قدیمیمیدان تنها این بنا هنوز پابرجا مانده‌است. در سمت غرب نیز ابتدا ساختمان   نظمیهساخته شدکه بعدها تخریب و نوسازی گردید. در ضلع جنوب غربی نیز ساختمان راهنمایی و رانندگیساخته شد. در دوره رضا شاهدر جنوبمیدان ابتدا ساختمان بی سیم جای ساختمان قدیمی‌تر تلگرافخانه  را که فقط۱۲ متر طول داشت و گنبدزیبایی برسقف آن بود گرفت. این بنا نیز بعدها تخریب شد و وزارت پست و تلگراف و تلفن ساختمان ۱۴طبقه‌ای را بجای آن ساخت که امروزه بزرگ‌ترین ساختمان اطراف میدان استدر سال ۱۳۰۰قمری ساختمان بلدیه (بعدها شهرداری تهران) در ضلعشمالی این میدان ساخته شد در ضلعشمالی بنای شهرداری کوچه چهارمتری‌ای قرار داشت. با تخریب ساختمان بلدیه و منضم شدن زمین شهرداری و کوچه پشت آن به میدان، مغازه‌هایی که قبلا در این کوچه بودند به میدان مشرف شدند. ضلع شمالی میدان و مغازه‌های آن تا امروز بهیادبود کوچه تخریب شده، «پشت شهرداری» نامیده می‌شوند[/rtl]
    [rtl]جدیدترین بنای احداثیدر میدان بنای آتش‌نشانی و ایستگاه متروی امام خیمنی است [/rtl]
    [rtl]موزه آثار استاد علی‌اکبر صنعتی(موزه ۱۳ آبان) در ضلع غربی این میدان قرار دارد.[/rtl]
    [rtl]بخشی از فروشگاههای ضلعشمالی میدان (پشت شهرداری) امروزه به کار فروش دستگاه‌های صوتی اتومبیل گرفته شده‌اند.[sup]ا[/sup]طرافباب همایون بورس فروش کت و شلوار بوده و ضلعجنوبی میدان تقریبا بطور کامل توسط ساختمان بتنی ۱۴طبقه مخابرات اشغال شده‌است. به واسطه انفجار یک بمب قوی در تاریخ ۱۲اردیبهشت ۱۳۶۴ و تخریب ساختمان‌های اطراف، بخشی از این ضلعخالی از بناست. [/rtl]
    [rtl]شورای شهر تهران در نظر دارد تا پروژه ساماندهی میدان توپخانهرا به مسابقه بگذارد[/rtl]
    [rtl] [/rtl]

[rtl] از میدون توپخانه متاسفانه نتونستم عکسی پیدا کنم[/rtl]

پاسخ
    میدان
    ونک
    ،نام میدانی در منطقه ونک(دِه وَنَک یکی از محله‌های قدیمی و سرسبز شمال تهران است. ) واقع در شمال تهران می‌باشد که در مسیر خیابان ولیعصرقرار دارد. این میدان از سمت شرق با بزرگراه حقانی و از سمت غرب با خیابانهای ونک، ملاصدرا و برزیل مرتبط است

ونک از سده‌های گذشته تا ۳۰-۴۰ سال اخیر دوپاره بوده است. یک پاره، ونک ارامنه نامیده می‌شد که بخش شرقی ونک را در بر می‌گرفت و قلعه ارامنه در مرکز آن بود که پیرامونش کشاورزی و باغ‌داری رونق داشت. هنوز هم قلعهٔ ارامنه و گورستان ارمنیان در همین بخش وجود دارد. گورستان کهنه ارمنیان اکنون به باشگاه آرارات پیوسته و متصل به بخش جنوبی آن است. پاره دیگر ونک، مستوفی نامیده می‌شد که بخش غربی ونک را در بر می‌گرفت و از آن، ده کنونی ونک و اراضی کشاورزی و باغها باز مانده است. گور مستوفی‌الممالک نیز در ونک است..

فایل‌(های) پیوست شده
    .jpg   میدان ونک.jpg (اندازه: 179.35 KB / تعداد دفعات دریافت: 10)
    .jpg   میدان ونک-2.jpg (اندازه: 214.39 KB / تعداد دفعات دریافت: 14)

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان