امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 3.05
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معماری زنان؛ هنرمندانه‌تر از مردان
الهه رادمهر از آن دست معمارانی است که وقتی می‌خواهید سمت‌هایش را ردیف کنید، باید منتظر دیدن یک فهرست بلندبالا باشید
دبیر سابق سازمان نظام مهندسی کشور، هم‌اکنون عضو هیات مدیره همین سازمان است و در کنار این عضویت، سمت دبیر گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی، نمایندگی شورای نظامی در شورای امن شهرداری تهران، نمایندگی سازمان نظام مهندسی در امور مهندسین ناظر شهرداری تهران و عضویت در هیات تحریریه نشریه پیام نظام مهندسی را هم به عهده دارد.
به اینها باید نقاشی مینیاتور و برگزاری 3 نمایشگاه مینیاتور را هم اضافه کنید تا فهرست افتخارات این معمار زن کامل شود.
در ارتباط با زنانگی و مردانگی معماری می‌گوید: «در این حرفه از نظر قانون سازمان نظام مهندسی، تفاوتی وجود ندارد. اما وارد اجتماع که می‌شویم، می‌بینیم که تفاوت نسبتا بارزی وجود دارد؛ یعنی عامه مردم از معمارزن، انتظارات متفاوتی دارند چون فکر می‌کنند آنها کمتر مسئولیت‌پذیرند. با وجودی که تجربه ثابت کرده که زنان معمار دقیق‌تر، حساس‌تر و مسئولیت‌پذیرترند».
از خاطرات شروع کارش می‌گوید: «اولین کار نظارتی که به عهده گرفتم، خیلی توی ذوقم خورد. هیچ‌کس به حرف من گوش نمی‌داد چون زن بودم. مثلا کارگر و بنا مرا حاج‌خانم یا آبجی صدا می‌کردند اما به هیچ‌وجه حاضر نبودند بگویند مهندس. اگر هم مهندس می‌گفتند، مرا آقای مهندس رادمهر صدا می‌کردند. با این حال، من تحمل کردم و پذیرفتم که باید از این مشکلات گذشت. کم‌کم جامعه هم بیشتر با این مسئله کنار آمد. اما به هر حال ما با قشری سر و کار داریم که برایشان سخت است بپذیرند زن ناظر بر کارهایشان باشد». الهه رادمهر در رابطه با تفاوت معماری زنانه و مردانه می‌گوید: «در طراحی فضاها به نظر می‌رسد که زنان نیازسنجی بهتری دارند. مثلا نسبت به نیازهای یک محیط مسکونی آگاهی بیشتری دارند و به همین دلیل چون بر حسب تجربه زندگی می‌دانند زنان در خانه چه فضاهایی احتیاج دارند، طراحی ظریف‌تر و مناسب‌تری دارند. یکی از ویژگی‌های معماری، روح هنری آن است. معماری فقط فن و ابزار نیست. بنابراین عجیب نیست اگر معماری زنان هنرمندانه‌تر از مردان باشد و ظرافت‌های زنانه خودشان را در کار نشان دهند. اما این به معنی این نیست که در کار آقایان، ظرافت هنری وجود ندارد».

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   nama2-1009-as.zip (اندازه: 16.1 KB / تعداد دفعات دریافت: 19)

آخرین ارسال های من :
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  زنان شهردار ایران/تصاویر Sahab 3 2,260 ۱۳۹۲-۹-۲۴، ۰۴:۴۷ عصر
آخرین ارسال: hesam.n
  استفاده از اسکنر لیزر 3 بعدی برای نقشهبرداری تخت جمشید، ایران sara0111 0 1,541 ۱۳۹۲-۸-۲۸، ۰۷:۵۴ عصر
آخرین ارسال: sara0111
  مهم مهم مهم. حذف رشته ی شهرسازی از رشته های دانشگاهی تا 4 سال آینده kiana7822 42 19,287 ۱۳۹۲-۵-۴، ۰۳:۰۵ عصر
آخرین ارسال: Cloner
  عکسی باور نكردني از شهر تهران ! قاصدک 0 1,782 ۱۳۹۱-۵-۱۱، ۰۱:۴۰ عصر
آخرین ارسال: قاصدک
  زني 6 نسل بعد از خود را دید+ عکس aramo 0 1,151 ۱۳۹۱-۲-۲۶، ۰۳:۵۳ عصر
آخرین ارسال: aramo
  **تور مجازی بازدید از برج میلاد**رایگان:) Shahrsaz67 0 14,363 ۱۳۹۱-۱-۲۳، ۰۳:۰۰ عصر
آخرین ارسال: Shahrsaz67
  معماری جاودان saeiideh 0 1,567 ۱۳۹۰-۱۲-۶، ۰۲:۵۴ عصر
آخرین ارسال: saeiideh
  انتقاد از مصالح غیر استاندارد FaTyJo0oN 0 1,063 ۱۳۹۰-۱۰-۲۲، ۱۰:۱۶ صبح
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  مسابقه معماری و شهرسازی ایران 1404 "با موضوع خانه، محله، شهر" FaTyJo0oN 0 1,964 ۱۳۹۰-۱۰-۱۱، ۰۲:۵۰ صبح
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  برگزاری مسابقه تصویر شناسی .اگه واقعا فکر میکنی که یک معماری شرکت کن sibel 22 10,787 ۱۳۹۰-۶-۱۸، ۱۲:۰۰ عصر
آخرین ارسال: kasrak

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان