امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نطرتون درمورد پارک بانوان چیست؟ چرا؟
Exclamation 
تاریخچه ایجاد پارک بانوان:
ایجاد امنیت و فضایی مناسب برای زنان که بتوانند در آرامش ورزش تفریح و یا اوقاتی را در آن بگذرانند ايده اوليه تشكيل اين مراكز سالها پيش در دفتر امور زنان رياست جمهوري و در زمان تصدي "شهلا حبيبي" مطرح شد اما پس از مدت كوتاهي اين بحث به دست فراموشي سپرده شد و توجه دوباره به اين بحث از سال 82 آغاز شد. طبق گزارش پزشكان دانشگاه علوم پزشكي كه به دفتر امور زنان استانداري تهران ارائه شده بيماري پوكي استخوان نزد زنان به ويژه زناني كه در شهرهاي بزرگ زندگي مي كنند به سرعت رو به افزايش است. اين كارشناسان شيوه زندگي زنان، عدم استفاده از نور خورشيد به دليل زندگي آپارتمان نشيني و خانه‌هاي مشرف به يكديگر را از دلايل اصلي اين بيماري رو به رشد زنان عنوان كرده‌اند. شايد توجه به اين مسئله و نبود امكانات اوليه رفاهي، ورزشي، و تفريحي براي زنان ايجاد و احداث پاركهاي ويژه زنان در سالهاي اخير را به بحثي جدي تبديل كرده است. زمانيكه براي نخستين بار در كشور دفتر امور زنان وزارت كشور بحث ايجاد فضاهاي ويژه فرهنگي، ورزشي و تفريحي زنان را مطرح كرد و به دنبال آن سازمان شهرداري‌هاي كشور نيز بار ديگر اين موضوع را عنوان و با انتشار بخشنامه‌اي به تمام معاونين عمراني استانداري‌هاي سراسر كشور تاسيس پارك ويژه زنان را مورد ارزيابي قرار داد. اين براي اولين بار بود كه سازمان شهرداريهاي كشور با مشاركت شهرداريها و به همراه دفتر امور زنان وزارت كشور در ايجاد مراكز تفريحي ورزشي و رفاهي براي بهره‌برداري زنان پيشگام مي‌شدند که به دنبال آن برخی از استان‌های کشور مانند سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان، چهارمحال بختیاری، تهران و غیره این پارکها را ایجاد کردند.البته گفتنی است که برخی از کشورهای اسلامی مانند امارات و عمان سالها پیش این نوع پارکها را برای بانوان ایجاد کرده‌اند. پاركهاي ويژه زنان مكانهايي‌اند كه بسياري از زنان و دختران جوان مي‌توانند بدون استفاده از حجاب كامل در آن به ورزش و تفريح بپردازند رعايت امنيت اجتماعي، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمانهاي اطراف به پارك زنان از ويژگي‌هاي اصلي اين مراكز است، همچنين آفتاب‌گير بودن، وجود كاركنان و نگهبانان زن، سيستم آب، برق، گاز، تلفن، سرويس بهداشتي، مهدكودك، زمين بازي كودكان، سالن ورزشي، استخر، پيست دوچرخه‌سواري و پياده‌روي، بوفه و رستوران، كتابخانه، نمازخانه و سالن اجتماعات و وجود آلاچيق براي برگزاري نشست‌هاي دوستانه و نيمكت ثابت و سيار از ديگر امكانات رفاهي پيش بيني شده در اين مراكز است. اهداف ایجاد پارک بانوان:
زن در خانواده نقش اساسی و کلیدی درتربیت فرزندان داشته ونوع تربیت نیزنقش بسزایی درشکل گیری فرهنگ جامعه دارد و چنانچه زن یا مادردرخانواده دچارمشکل جسمی یا روحی شود همه خانواده تحت تاثیر ان مشکل قرار خواهند گرفت.در این راستا ایجاد پارک بانوان برای توسعه سلامت بانوان امری حائز اهمیت بوده و به یکی از مهم ترین اهداف مدیریت کلان شهر تهران تبدیل شده است.
مهم ترین اهداف ایجاد پارک بانوان عبارت اند از: 1)حفظ تعادل جامعه از نظر امنیت و ارامش روانی 2)حفظ و تحکیم بنیان خانواده 3)پیش گیری از فحشا و فروپاشی نظم جامعه 4)جلوگیری از نگاه ابزاری به زن و ابتذال وی 5)تامین فضاهای ورزشی ویژه بانوان 6)تقویت روحیه شادی ونشاط در بانوان خصوصادختران 7)تامین آرامش در نهادمقدس خانواده 8)حفظ سلامت جسمی وروحی زنان 9)شادابی وتخلیه انرژی دختران جوان در محیطی امن همراه با آرامش ضرورت های ایجاد پارک بانوان در ایران : می توان ضرورت های زیر را برای ایجاد پارکهای بانوان در نظر گرفت: زنان تاثیر گذارترین قشر بر سلامت و شادابی جامعه می باشند. از این رو توجه به مسائل بهداشتی و روانی آنان از اهمیت بالایی برخوردار است. پارکهای ویژه خانمها با اختصاص مکانی سرسبز و آزاد برای استفاده از نور خورشید و امکانات ورزشی و تفریحی مساله سلامت را مد نظر قرار داده و با متمرکز کردن تعداد زیادی از خانمها در محل پارک و برگزاری کلاسهای آموزشی- بهداشتی و ورزشی به این ضرورت اصلی جامعه خواهد پرداخت. 1)ضرورت های کارآفرینی برای زنان: کار آفرینی در جامعه یکی از بزرگترین خدمات به اقتصاد جامعه و شهروندان می باشد. از طرفی ضرورت اشتغال زایی مناسب برای زنان و ایجاد محیط های امن و مفرح برای آنان در نظر گرفته شده دراختصاص پارکهای بانوان می باشد. ایجاد بازارچه های کارآفرینی، استفاده نیروهای آموزش دیده درنگهداری پارک و برخی مسائل فنی آنان و اداره مکانهایی مانند بوفه ها، کافی شاپها ورستوران های درون پارک نیز موقعیت مناسب و امن در اختیار تعدادی از زنان جویای کار قرار خواهد داد. همچنین ایده اجرای محلی برای کارهای سبک و پاره وقت مانند ساخت جعبه کادوئی یا لوازم تزئینی، یا بسته بندی خوراکی و غیره که خانمهای سالمند و یا جویای کار به طور ساعتی و روزمره در آن ها مشغول به کار باشند، در این پارکها به خوبی قابل اجرا است. این ایده می تواند ضمن پر کردن اوقات فراغت سالمندان که در پارکها می گذرد، برای اکثریت زنان سالمند که بیمه و درآمدی ندارند منبعی برای کسب درآمد باشد. 2)ضرورت های اجتماعی و فرهنگی: حمایت از تشکل های زنان و آشنایی اقشار مختلف بانوان با نخبگان و انجمن های حامی زنان با احداث مکانهایی در پارک و برگزاری جلسات مختلف از ضرورت های فرهنگی و اجتماعی احداث پارکهایی ویژه زنان تلقی می شود. از آنجا که بر اساس نظر سنجی ها بیشتر استفاده کنندگان از این پارکها زنان خانه دار و دختران جوان خواهند بود خدمات فرهنگی، آموزشی، هنری در محل این پارکها سهم بسزایی درغنی کردن اوقات فراغت این عزیزان خواهد داشت. دوستان این تاپیک جهت بررسی موضوع پارک بانوان ایجاد گردیده از همه ی صاحب نظران خواهشمندم که در این تاپیک اظهار نظر بفرمایند تا بتونیم در کنار هم به جمع بندی خیلی خوبی برسم. لطفاً به طرز تفکر هم احترام بذاریمز

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، FaTyJo0oN ، مهسا_mahsa
من به کلی با تئوری پارک بانوان مخالفم چونکه توهین به شان و شخصیت مرد و زن است

پاسخ
 سپاس شده توسط مهسا_mahsa
توبعضی از شهرها هست
خیلی هم استقبال میشه مثل همدان

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط mojtaba1992
    من خودم وقتی یکی از این پارکها تو شهرمون احداث شد گفتم خیلی مسخره است یعنی چی این حرکت اما یک بار رفتم و به نظرم خیلی خوب بود یعنی با توجه به شرایط کشور ما ایده بدی نیست البته یک مسئله دیگه ام در مورد این پارکها فرق می کنه و اونم شهر مثلا یکی از دوستان من که ساکن قم وقتی اومد پارک بانوان کرج خیلی تعجب کرد و خوشش اومد از این پارک چون میگفت پارک بانوان قم اصلا اینجوری نیست و باغبوناش مردن و من مونده بودم که خب این نوع پارک بانوان چه مفهومی داره7

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط mojtaba1992
    دوس دارم نظرتون رو درمورد پارک بدونم؟

پاسخ
    به نظر شما هدف ار ایجاد پارک بانوان چی بوده؟

پاسخ
    113 خوب همونطور که دوستان اشاره کردن اگه تمام کارکنان اون خانم باشن و همچنین اشرافی از بیرون به پارک نباشه می تونه خیلی عالی باشه.
    البته به نظر من مکانیابی این پارک ها اهمیت بسزایی در استقبال مردم داره...(مثلا ایجاد پارک بانوان دقیقا در روبروی پارک خانوادگی!!!3 به عنوان مثال شهر....) نمی تونه بازدهی خوبی داشته باشه...
    نکته ی دیگه.... برنامه ریزی درست از فضا پارک و برگزاری مراسم فرهنگی و ورزشی و متینگ های مختلف می تونه باعث استقبال بیشتر شه.1
    آخرین ارسال های من :

خدایا:
    مرا ببخش ،  
    به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
    و خانه تو نبود....!!!!
    63
    پاسخ
    ایده اش خوبه از لحاظ اینکه جایی برای رفاه بانوان ساخته بشه .

آخرین ارسال های من :

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      مشکل ترافیک و تردد در شهر های ما چرا حل نمی شود؟ FaTyJo0oN 4 2,283 ۱۳۹۲-۶-۱، ۰۵:۲۵ عصر
    آخرین ارسال: FaTyJo0oN

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان