امتیاز موضوع:
  • 90 رأی - میانگین امتیازات: 2.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسابقه طراحی پلان پارکینگ (هدیه : اکانت عضویت ویژه 6 ماهه ایران شهرساز)
سلام

من 2 تا نقشه دیگه برای پارکینگ کشیدم، اگر ممکنه دوستان در خصوص مشکلات راهنمایی فرمایند.

با سپاس:heart:

1- طرح اول ( من خودم نظرم روی این مورد هست):

(در ورودی ساختمان را میشه آورد جای باغچه سمت چپ)

[تصویر:  fa45151ccad6.jpg]

2- طرح دوم :

[تصویر:  c3744cb38c6c.jpg]

آخرین ارسال های من :
پاسخ
سلام

3-1 پارکینگ شمالی برای بیرون آمدن با عرض 3 مشکل دارند و ممکنه که در تایید به مشکل برخورید(البته بستگی به مهندسی که این طرح را بررسی میکنه هم داره)

2-انباری های در مرکز کنار راه پله خیلی کوچک هستند.میتونید در قسمت شرقی راه پله یکی یا دو تا را در نظر بگیرید.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط geo
(۱۳۹۱-۵-۳، ۰۵:۲۳ عصر)AliReza نوشته است: سلام

3-1 پارکینگ شمالی برای بیرون آمدن با عرض 3 مشکل دارند و ممکنه که در تایید به مشکل برخورید(البته بستگی به مهندسی که این طرح را بررسی میکنه هم داره)

2-انباری های در مرکز کنار راه پله خیلی کوچک هستند.میتونید در قسمت شرقی راه پله یکی یا دو تا را در نظر بگیرید.

سلام

جناب مهندس دهقان عزیز در خصوص عرض مورد 3 پارکینگ کنار هم در صورت امکان راهنمایی فرمایید،

(این عرض باید از آکس تا آکس ستون باشد یا فضای خالص بین ستون ها؟)

چون اگر با در نظر گرفتن 7 متر ایرادی نگیرند، میشه پارکینگ شماره 1 را کنار 2 آورد و عرض خروجی را تبدیل به 3.5 متر کرد.

در مورد عرض کم انباری ها هم درست می فرمایید، پارامتری محدود کننده این مورد، در نظر گرفتن 5 متر فضای باز جلوی پارکینگ های شمالی بوده. و اگر در سمت شرقی راه پله (خط چین آبی) انباری گذاشته شود، اون فاصله 5 متری را تحت تاثیر قرار می دهد.

فاصله آزاد جلوی پارکینگ ها حدقل چقدر باید باشد؟

جسارتا اگر ممکنه در خصوص حداقل های مساحت انباری و اتاق تاسیسات هم راهنمایی فرمایید.

:heart:

[تصویر:  2d0e1beec7c6.jpg]

پاسخ
اسکلت ساختمان فلزی است یا بتنی؟

در مورد عرض پارکینگ باید خالص بین ستونها باشد ولی در عمل و با توجه به نقشه در اکثر موارد رعایت نمیشود.

شما برای 3 پارکینگ انتهایی مشکلی نداریدفقط برای خروج مشکل دارد که اگر عرض 3.5 شود مشکل حل میشود.

در مورد انباری هم قواعد خاصی ندارد ولی خوب کمتر از حدود 2 متر مربع کارایی خاصی ندارد و قسمتی که آبی کرده اید را میتوانید یک انباری در نظر بگیرید و انباری ها را هم ببرید در انتهای ضلع شمالی که مشکل خروج هم تا حدودی حل شود.

فاصله برای دور گرفتن هم باید 5.5 متر باشد که میتونید با ترفندهایی حلش کنید.(مثلا شیب را 15 درصد در نظر بگیرید تا فضایی قبل از پارک ماشین ها آزاد شود.

در مورد اینکه بخواهید عرض را با آوردن 2 کنار 1 حل کنید بازم نمیشه و فقط 10 سانت اضافه میشه و مشکل را حل نمیکند.

پاسخ
 سپاس شده توسط geo
(۱۳۹۱-۵-۳، ۰۷:۲۰ عصر)AliReza نوشته است: اسکلت ساختمان فلزی است یا بتنی؟

در مورد عرض پارکینگ باید خالص بین ستونها باشد ولی در عمل و با توجه به نقشه در اکثر موارد رعایت نمیشود.

شما برای 3 پارکینگ انتهایی مشکلی نداریدفقط برای خروج مشکل دارد که اگر عرض 3.5 شود مشکل حل میشود.

در مورد انباری هم قواعد خاصی ندارد ولی خوب کمتر از حدود 2 متر مربع کارایی خاصی ندارد و قسمتی که آبی کرده اید را میتوانید یک انباری در نظر بگیرید و انباری ها را هم ببرید در انتهای ضلع شمالی که مشکل خروج هم تا حدودی حل شود.

فاصله برای دور گرفتن هم باید 5.5 متر باشد که میتونید با ترفندهایی حلش کنید.(مثلا شیب را 15 درصد در نظر بگیرید تا فضایی قبل از پارک ماشین ها آزاد شود.

در مورد اینکه بخواهید عرض را با آوردن 2 کنار 1 حل کنید بازم نمیشه و فقط 10 سانت اضافه میشه و مشکل را حل نمیکند.

اسکلت بتني ترجيحا ولي اگر قضيه پارکينگ ها منوط بشه به تبديل از بتني به فلزي، احتمال زياد تغيير خواهیم داد.

در مورد انتقال انباری ها به شمال پارکینگ، گمان می کردم که نشه انباری را پشت پارکینگ گذاشت، با توضیحاتی که فرمودید من مجددا نقشه را عوض کردم و از لحاظ فضای انباری ها خیلی وضعیت بهتر شد. (فقط یکیشون کوچک میشه که تو اجرا اون را بزرگتر می کنیم)

در مورد انتقال پارکینگ هم منظورم انتقال پارکینگ 1 کنار پارکینگ 2 بود و اینجوری اگر 7 متر برای 3 پارکینگ مجاور باشه، 3.5 متر آزاد می مونه برای در.

فقط اون مسئله تغییر شیب را متوجه نشدم.

اگر لطف کنید مجددا نقشه جدید را بازبینی کنید، بی نهایت ممنون میشم.

[تصویر:  2c8c96e4c371.jpg]

توی نقشه جدید مشکل ورودی از گذر شرقی هم حل میشه ** باید شیب اون قسمت را بشکونیم و ناحیه مشکی رنگ را کات کنیم تا در به ارتفاع 2.2 تعبیه بشه** و دیگه نیاز نیست همه از زیر زمین وارد ساختمان بشن که نقص بزرگی توی نقشه قبلی بود.

[تصویر:  bb240d23ce3d.jpg]

پاسخ
سلام

پیش طرحی که یکی از دوستان معمار ارایه داده بصورت زیر است، خوشحال میشم اگر دوستان نظری در خصوص این طراحی داشته باشند.

[تصویر:  f8e1errg167x6b29ccqa.jpg]

[تصویر:  medim6br46v0ywldxmgs.jpg]

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
 سپاس شده توسط ایلیا ، dely_sh
با سلام

چنانچه مساحت مورد نياز جهت پر کردن قانوني تراکم (60%) در پيشروي 60%+2 متر تامين نگردد و براي باقيمانده مساحت مجبور باشيم پيشروي بيش از 2 متر تحت زاويه 45 درجه انجام دهيم،

آيا براي اين کار نياز به داشتن رضايت محضري از پلاک مجاور است؟

در ضوابط شهرسازی به این موضوع اشاره شده است؟

توضيحات تکميلي:

* ضلع شرقي در کنار گذر 10 متري است.

* همسايه ضلع غربي ساختماني 1 طبقه و قديمي است.

با سپاس

[تصویر:  uhqwb0wb80g8xlnznpw.jpg]

[تصویر:  ywrf22pocgzd2l0kpn7h.jpg]

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness
(۱۳۹۲-۳-۲۲، ۰۹:۵۳ عصر)geo نوشته است: با سلام

چنانچه مساحت مورد نياز جهت پر کردن قانوني تراکم (60%) در پيشروي 60%+2 متر تامين نگردد و براي باقيمانده مساحت مجبور باشيم پيشروي بيش از 2 متر تحت زاويه 45 درجه انجام دهيم،

توضيحات تکميلي:

با سپاس
1-تا جایی که اطلاع دارم نیازی نیست.

پاسخ
 سپاس شده توسط geo ، Brightness
(۱۳۹۲-۳-۲۲، ۱۱:۱۸ عصر)AliReza نوشته است:
(۱۳۹۲-۳-۲۲، ۰۹:۵۳ عصر)geo نوشته است: با سلام

توضيحات تکميلي:

با سپاس
1-تا جایی که اطلاع دارم نیازی نیست.

سلام

منون مهندس دهقان عزیز بابت همفکری.

راستش اصل قضیه اینجوری هست:

آلبوم معماری طرح فوق با اسکلت فلزی بعد از عید تصویب شد و نقشه ها هم مهر برجسته کمسیون معماری خورد و عوارض نیز پرداخت گردید.

در آن زمان صحبتی از گرفتن رضایت محضری برای طرح نبود و آلبوم با همین میزان پیشروی تایید گردید.

بعدا تصمیم گرفته شد که سازه از فلزی به بتنی تغییر داده شود و نقشه های جدید با حفظ همان طرح اولیه بصورت بتنی به کمسیون شهرسازی تحویل داده شد.

زمانی که برای اخد نتیجه مراجعه شد، گفتند که می باید رضایت محضری همسایه را اخذ نمایید، بعد از اعتراض مبنی بر عدم تفاوت نقشه های قبلی و فعلی،

علت را بصورت زیر بیان کردند:

چند نفر از شهروندان از مجاورین بابت این موضوع (ساخت پلکانی برای تامین تراکم قانونی) به دادگاه شکایت نموده اند و دادگاه هم حق را به آن ها داده و شهرداری

را محکوم نموده اند!!! شهرداری هم تصمیم گرفته از این به بعد برای این موارد رضایت مجاور را اخذ نماید!

این گونه موارد برای زمین هایی که دچار عقب نشینی در عرض هستند و رخ می دهد.

احتمالا شهرداری پیشنهاد دهد که تراکم طبقات را از 60% تبدیل به 50% کنید و بابت کسر تراکم از طبقات، یک طبقه اضافه دهد (تراکم فعلی را در طبقات پخش کند)

ولی به دلایلی مایل به انجام این کار نیستیم:

1- طی کردن پروسه های طی شده از اول

2- هزینه اضافی ناشی از تبدیل ساختمان 6 طبقه به 7 طبقه

3- ساختمان 7 طبقه باید الزاما مجری داشته باشد (حداقل 50 میلیون به هزینه ها اضافه می شود)

4- نقشه با تراکم 50% جالب در نمیاد (سالن کوچک می شود)

5- 2 تا پارکینگ در زیر زمین حذف می شود

و ...

اگر سایر دوستان هم در این خصوص تجربه و یا پیشنهادی دارند، ممنون میشم در اختیار قرار دهند.

حالا باید فردا برم در این مورد صحبت کنم، مستنداتی که خودم جمع کردم از فایلی از شهرداری تهران بصورت زیر است:

[تصویر:  uo0th83q8ocvp5f00.jpg]

[تصویر:  fa20vlntoikxcdbjky.jpg]

[تصویر:  3pu7avg5o54tjyaq7d.jpg]

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، Brightness
(۱۳۹۱-۴-۲۴، ۱۱:۴۰ عصر)esfanex نوشته است: پلان پیشنهادی دوستتون خیلی خوبه فقط
1-درب پارکینگ شرقی از جنوبی ترین قسمت شروع میشه بلافاصله درب ساختمان
2-زیر زمین تا انتها لازم نیست خاکبرداری بشه
3-جای راه پله عوض میشه
4- باید روی ارتفاعتون فکر کنید حتی اگر همکف و 6 طبقه باشه 6*3.2+2.4=21.6 بدون جان پناه و دستگاه پله بام

یه راه تقلب هم هست 4 ماشین تو زیرزمین طبقه همکف واول رو دوبلکس بدی طوری که همکف که نور نداره زیاد میشه پذیرایی و اشپز خونه +پارکینگ خصوصی بالای همکف میشه وید
برای اینکه تو مساحت حساب نمیشه
طبقه اول میشه وید +اتاق خوابها که پنجرشون جنوبه
مساحت دو تکه رو هم کمتر از 150 میشه
البته اگه بخواین خلاف کنید چون اگه کامل بسازید کسر پارکینگ باید برای پایان کار جریمه بدین
http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up8...261890.jpg
http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up8...952211.jpg
عکسها قابل مشاهده نیست :( این همه مطالب رو دنبال بکن آخرش هم اینطوری طراحی کسی که برنده شده باشه معلوم نباشه

آخرین ارسال های من :
    پاسخ

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      درخواست رایگان ایل اتو کدبیس شهر شیرازو احتیاج دارم برای تحلیل سایت پلان فرودگاه شهید دستغیب alireza 2 2,538 ۱۳۹۳-۷-۲۹، ۰۷:۵۰ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      بیایید با هم طراحی کنیم با جایزه 6 ماه عضویت ویژه که هزینه اش را خودم میدم زمردیان 0 978 ۱۳۹۲-۱۰-۲۹، ۰۴:۴۷ عصر
    آخرین ارسال: زمردیان
      پلان معماری میدان نقش جهان اصفهان،نماهای میدان،و سایت پلان،اطلاعاتی در خصوص اندازه و alireza 0 6,137 ۱۳۹۲-۸-۲۴، ۱۱:۴۲ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      پلان ومقطع موزه سانتوری mehman 6 6,380 ۱۳۹۱-۱۰-۲۶، ۰۶:۳۴ عصر
    آخرین ارسال: mehman
      پلان بازار با فرمت dwg SA E ED 1 3,875 ۱۳۹۱-۹-۲۱، ۰۲:۰۸ عصر
    آخرین ارسال: MEHRAZZZ
      سایت پلان و پلان مجتمع مسکونی رو شیب رو داره کمک کنید hanakhanoom 1 2,718 ۱۳۹۱-۹-۴، ۱۰:۱۷ صبح
    آخرین ارسال: ماراویا
      درخواست نقشه برای زمین 250 متری شمالی تک واحدی با 4 پارکینگ زیر پیلوت زیربنا 120 meisamya 0 1,767 ۱۳۹۱-۸-۲۵، ۰۱:۵۲ عصر
    آخرین ارسال: meisamya
      درخواست پلان معماری منطبق بر مقررات ملی برای آزمون نظام dely_sh 1 5,124 ۱۳۹۱-۶-۲۶، ۱۱:۵۲ عصر
    آخرین ارسال: dely_sh

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان